https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/premier-sobotka-vlada-vyuzila-maximum-evropskych-prostredku-a-pokrocila-v-priprave-silnicnich-a-zeleznicnich-staveb
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Úřad Vlády ČR: Premiér Sobotka: Vláda využila maximum evropských prostředků a pokročila v přípravě silničních a železničních staveb

12. září 2017 | Úřad Vlády ČR
Předseda vlády Bohuslav Sobotka hodnotil 12. září 2017 s ministrem dopravy Danem Ťokem činnost jeho resortu. Při jedenácté bilanční schůzce probírali splněné úkoly ministerstva, ale i priority, které se nepodařilo prosadit a vizi v oblasti dopravy pro příští vládu.

„Naše vláda udělala velký pokrok z hlediska budování dopravní infrastruktury. Podařilo se nám zajistit přípravu prioritních staveb a efektivně čerpat evropské prostředky. Během funkčního období vlády se podařilo zprovoznit 120 km dálnic a silnic I. třídy, v tuto chvíli se staví 230 km dálnic a silnic I. třídy a dalších 152 km je připraveno k výstavbě. Výsledkem práce naší vlády je výrazný pokrok v přípravě klíčových staveb,“ zhodnotil činnost resortu dopravy premiér Bohuslav Sobotka.

Vláda Bohuslava Sobotky vyjednala s Evropskou komisí výjimky EIA a zajistila tak rychlejší realizaci vybraných dopravních projektů, které o stanovisko EIA kvůli změně legislativy přišly.

„Na strategické dopravní stavby se nám podařilo v Bruselu vyjednat výjimku tak, abychom na nich nemuseli opakovat celý proces EIA. Tyto prioritní dopravní záměry mají v tuto chvíli platné stanovisko EIA a intenzivně se připravují z hlediska možného zahájení výstavy,“ uvedl předseda vlády Sobotka.

Ministerstvu dopravy se dařilo posilovat rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury a v rámci Operačního programu Doprava 2007–2013 vyčerpat 100 % alokace všech přidělených prostředků. Z prostředků bylo opraveno celkem 1150 km dálnic a silnic I. tříd. Byl například zprovozněn úsek dálnic D4, D11 a poslední úsek dálnice D8. Ministerstvo dopravy rovněž vyčlenilo 11 miliard korun na opravu silnic II. a II. třídy.

K nesplněným úkolům resortu patří připravovaný zákon o liniových stavbách. Ten měl zjednodušit proces administrativního řízení stavebního povolení liniových staveb, a to včetně posouzení EIA a podmínek vykupování dotčených pozemků. Byl však kvůli nevypořádání řady připomínek stažen.

Hlavní splněné závazky vlády Bohuslava Sobotky v oblasti dopravy:
* Získání výjimky EIA pro prioritní stavby – Vláda vyjednala s Evropskou komisí výjimky pro devět prioritních staveb.
* Čerpání evropských dotací - V rámci OP Doprava za období 2007–2013 se podařilo vyčerpat 100 % alokace všech přidělených prostředků (151,6 mld. Kč).
* Modernizace D1 – Klíčový projekt Ministerstva dopravy, který by měl být dokončen v roce 2020.
* Zprovoznění posledního úseku dálnice D8 - Poslední úsek otevřen 17. 12. 2016, dokončuje se sanace problematického úseku se sesuvem půdy.
* Program rozvoje rychlých železnic
* Mýto – Ministerstvo dopravy zajistilo tendr na nového provozovatele mýtného systému. O novém provozovateli rozhodne až následující vláda.
* Platy řidičů ve veřejné linkové dopravě - Od 1. ledna 2017 došlo ke zvýšení minimální hodinové mzdy ze 71,60 Kč/hod. na 98,10 Kč/hod.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist