https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/premieri-cr-a-polska-jednali-v-praze-o-posileni-obranne-spoluprace-energetice-i-situaci-na-ukrajine
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Úřad Vlády ČR: Premiéři ČR a Polska jednali v Praze o posílení obranné spolupráce, energetice i situaci na Ukrajině

27. února 2024 | Úřad Vlády ČR
Premiér Petr Fiala se v úterý 27. února 2024 setkal v Praze se svým polským protějškem Donaldem Tuskem. Hlavními tématy jednání byly možnosti spolupráce v oblasti obrany, migrace, energetická bezpečnost a další vývoj Evropské unie. Obě země se zcela shodují v pohledu na ruskou agresi a situaci na Ukrajině. ČR a Polsko budou také pokračovat v mezivládních setkáních, další se uskuteční ve druhé polovině letošního roku.

Premiér zdůraznil, že ČR a Polsko mají řadu společných bilaterálních témat a shodují se v pohledech na zahraničněpolitická témata. „Jsem rád, že Polsko zůstává naším silným spojencem a přítelem. V pohledu na situaci na Ukrajině se zcela shodujeme a jsme silně připraveni na podporu Ukrajiny i hledání dalších cest, jak podporu zvýšit. Ukrajina bojuje proti ruské agresi za bezpečnost v Evropě, nejen za svou suverenitu. Bezpečnost našich občanů je prioritou, stejně jako rozvíjení dobrých česko-polských vztahů,“ uvedl premiér Petr Fiala a poděkoval polskému protějšku za připravenost podílet se na české iniciativě, která má za cíl zajištění munice pro Ukrajinu ze třetích zemí.

ČR i Polsko považují za důležité téma energetickou bezpečnost. „V oblasti jaderné technologie může ČR nabídnout své know-how a zkušenosti s jadernou energetikou. Jádro je nutné pro zajištění dostatku dostupných energií pro občany našich zemí,“ dodal premiér Petr Fiala. Lídři jednali i o aktuálních projektech v oblasti dopravy - vysokorychlostní železnici a dálničním spojení D11/S3.

Důležitým bodem jednání byla i evropská témata. „Shodneme se na tom, že EU potřebuje reformu migrační politiky. Věřím, že Polsko bude hrát aktivní roli v této oblasti zejména během svého předsednictví v Radě EU příští rok, kdy by se mělo rozhodovat o nových konceptech migrační politiky,“ dodal český předseda vlády Petr Fiala.

Obě země budou také pokračovat v mezivládních setkáních. Ve druhé polovině roku bude ČR hostit česko-polské mezivládní konzultace.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist