https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pres-78-tisic-odpracovanych-dobrovolnickych-hodin-pro-rozmanitou-a-divokou-prirodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Přes 78 tisíc odpracovaných dobrovolnických hodin pro rozmanitou a divokou přírodu

5. září 2019 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
V posledním srpnovém víkendu skončil 22. ročník Týdnů pro les a divočinu Hnutí DUHA.

V neděli 1. září skončil v Radějově v Bílých Karpatech a na Osoblažsku, kde se dlouhodobě pracuje na obnově kostela v zaniklé obce Pelhřimovy, dvaadvacátý ročník Týdnů pro les a divočinu. Letos připravilo Hnutí DUHA celkem 8 turnusů napříč celou Českou republikou, kterých se zúčastnilo přes 120 dobrovolníků. Během všech ročníků odpracovalo celkem 2 200 účastníků a účastnic přes 78 000 hodin.

Dobrovolníci letos vystavěli desítky individuálních oplocenek kolem stromků a ochránili je tak před zvěří. Obnovovali také v minulosti poškozená rašeliniště, čímž pomohli udržování vody v krajině. Dále značili doupné stromy, aby v jejich dutinách mohly nerušeně hnízdit sovy a vytipovávali stromy nové. Na mrtvém dřevu spadlých stromů budou žít dřevokazné houby, brouci jako roháč velký nebo různé druhy tesaříků, což posílí druhovou pestrost lesa. Při nepříznivém počasí účastníci debatovali o možnostech ochrany lesa a s místními znalci si povídali o jedinečnosti dané oblasti, kde pomáhali.

V neposlední řadě sázeli nové stromky, zejména břízy, aby tak pomohli obnově českých lesů postižených v posledních letech kalamitou.

Na dosavadních 147 týdenních pobytech odpracovali dobrovolníci více než 78 tisíc hodin dobrovolné práce. K oblastem, které za tu dobu mohli navštívit a pomáhat tam přírodě, patří Beskydy, Bílé Karpaty, Svitavsko, Jeseníky, Jizerské hory, Moravský kras, Podyjí, Strakonicko, Šumava a další. Účastníci všech věkových kategorií i profesí vysazovali buky, javory, jedle a jeřáby, chránili stromky proti přemnoženým býložravcům, sbírali semena nebo zahazovali a přehrazovali erozní rýhy. Vysazovali také biokoridory, počítali semenáčky z přirozené obnovy, obnovovali studánky, udržovali turistické trasy a prožívali vlastní, pro každého z nich unikátní sepětí s přírodou.

Týdny pro divočinu jsou dnes pro už stovky lidí synonymem pobytu v přírodě, aktivního odpočinku a pomoci divočině, lesu a krajině. S jejich pořádáním začalo Hnutí DUHA už v roce 1998 a při přípravě prvního ročníku se inspirovalo ve Švýcarsku, kde podobné pracovně-vzdělávací pobyty v terénu pořádají už desítky let.

Týdny jsou součástí kampaně Zachraňme lesy [1], která mimo jiné prosazuje systematickou přeměnu monokultur smrků a borovic na mnohem odolnější, druhově i věkově pestré lesy. Jen v letošním roce bude dle vyjádření ministra životního prostředí Richarda Brabce rozpadem ohrožena až polovina všech smrkových porostů [2]. I proto jsou Týdny pro les a divočinu zaměřeny z velké části na pomoc během krize českých lesů.

Jan Skalík, vedoucí programu Krajina Hnutí DUHA, řekl:
"Děkujeme všem dobrovolnicím a dobrovolníkům, kteří přispěli k 78 000 hodinám práce pro les a krajinu. Les bude letos naši pomoc potřebovat především ve Sněmovně: už za pár dní budou totiž poslanci a poslankyně rozhodovat o osudu pozměňovacích návrhů poslankyně Pekarové, Fialové a poslance Holomčíka, které mohou naše lesy vyvést z krize."

Kontakty:
Jan Skalík, vedoucí programu Krajina Hnutí DUHA, 608 283 530, jan.skalik@hnutiduha.cz
Martina Čáslavská, koordinátorka Týdnů pro divočinu, 778 703 735, tydnyprodivocinu@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Více informací o výzvě Zachraňme lesy na www.zachranmelesy.cz
[2] http://www.silvarium.cz/lesnictvi/podle-brabce-muze-byt-letos-napadeno-kurovcem-500-000-ha-smrkovych-lesu

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist