https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prevratny-objev-ceskych-vedcu.zubri-nezili-jen-v-evrope-ale-i-ve-staroveke-mezopotamii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká krajina: Převratný objev českých vědců. Zubři nežili jen v Evropě, ale i ve starověké Mezopotámii

26. března 2021 | Česká krajina
Autor: Dalibor Dostál, tel: 606 635 303
Zásadní změnu pohledu na původní areál výskytu zubra evropského přinesl výzkum českých vědců. Ti analýzou historických materiálů zjistili, že se největší suchozemský živočich starého kontinentu nevyskytoval pouze v Evropě, ale žil až daleko na jihu, na území starověké Mezopotámie. Jejich objev tak přináší největší změnu areálu historického rozšíření tohoto druhu za posledních mnoho let.

„Dosud nejrozsáhlejší analýzou a revizí archeologických nálezů jsme dospěli k poznatku, že zubři se kdysi vyskytovali i v takových oblastech, jako je Mezopotámie, Ural a další regiony, které dosud nebyly a rozšířením zubrů spojovány. Výrazně se tím rozšiřuje oblast, kde lze uvažovat o repatriaci zubra jako původního druhu do přírody,“ doplnil Miloslav Jirků.

Analýza vznikla v rámci příprav nového akčního plánu pro zubra evropského, na jehož vzniku se skupina českých vědců podílí. Dokument, který by měl být v letošním roce dokončen, bude sloužit k ochraně největšího obratlovce starého kontinentu v rámci celé Evropy. „Jde o důležitý dokument, který definuje strategii ochrany největšího savce Evropy pro nadcházející desetiletí. Jde o materiál průlomový, protože zásadním způsobem mění mezinárodní ochranu zubra, i managementu jeho stád a populací napříč kontinentem,“ zdůrazňuje první z dvojice českých spoluautorů akčního plánu, Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.

„Nový akční plán nabízí strategii, jak tomuto druhu prospět v následujících dekádách. A s použitím nových poznatků, které se vynořily během posledních deseti až patnácti let. Tím se budoucí ochrana zubra stává účelnější a v některých aspektech flexibilnější s přínosem pro zubra, ale i krajinu obývanou zubry,“ doplnil Jan Robovský z katedry zoologie Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, který je dalším ze spoluautorů nového akčního plánu.

Předchozí akční plán ochrany zubra evropského vyšel v roce 2004, kdy bylo hlavním tématem zastavení poklesu populace zubra v důsledku politických a hospodářských změn v devadesátých let dvacátého století. Od roku 2000 se však díky mezinárodnímu ochranářskému úsilí podařilo populaci tohoto druhu výrazně zvýšit z 2.798 jedinců na 8.461 v roce 2019. Nový akční plán proto není zaměřen jen na zvyšování populace, jako spíše na hledání nových možností návratu zubra napříč jeho historickým areálem výskytu a propojováním existujících populací. Také proto jsou nové poznatky o historickém rozšíření zubrů velmi důležité.

Vnímání zubra se také změnilo z původně typicky lesního zvířete na druh, který ve skutečnosti obýval celou řadu prostředí od hladiny moře v okolí Baltu až vysoko nad hranici lesa v Alpách či na Kavkaze, od východoevropských stepí přes všechny typy lesů po alpinské louky. „O tom, že zubři dokáží zabydlet velmi rozmanitá prostředí, svědí i úspěšný chov v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice, kde obývají savanovité nelesní biotopy,“ doplnil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. Právě praktické zkušenosti z milovické rezervace pomohly českým vědcům se získáváním některých praktických podkladů pro nový akční plán zubra evropského.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na dokončení rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist