https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prezentace-vodikoveho-vlaku-v-hradci-kralove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Veřejná doprava Královéhradeckého kraje: Prezentace vodíkového vlaku v Hradci Králové

V úterý 24. května 2022 bude v Hradci Králové představen první a jediný vlak na vodíkový pohon uvedený do běženého provozu. Přijďte se seznámit s vlakem budoucnosti, s nulovými emisemi a nízkou hlučností.

Vlak vychází z konceptu dieselových jednotek Coradia Lint. Nahrazením vznětového pohonu technologií vodíkových palivových článků umožňuje ekologický provoz s výkonem srovnatelným s běžnými dieselovými jednotkami.

Obdobně je na tom kapacita soupravy, která činí přibližně 300 cestujících. Coradia iLint má dojezd 1000 kilometrů a vznikla pro provoz na neelektrifikovaných tratích, kterých je v zemích Evropské unie stále téměř polovina (46 %).

Vodíková technologie umožňuje využít stávající železniční infrastrukturu bez nákladné elektrizace tratí a přitom významně dekarbonizovat osobní železniční dopravu.

Prohlídka vodíkového vlaku bude probíhat na hlavním nádraží v čase 7:15 - 10:00.

V 10:00 hodin odjíždí na vlak z hlavního nádraží svoji prezentační jízdu do Jičína. Tuto jízdu mohou využít i cestující z široké veřejnosti, a to zdarma (do naplnění kapacity vlaky). Z Jičína pokračuje vodíkový vlak na prezentaci do Turnova.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist