https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prezident-zeman-se-odmita-detem-zeme-verejne-omluvit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Prezident Zeman se odmítá Dětem Země veřejně omluvit

13. března 2018 | Děti Země
Na žádosti o omluvu či o jednání nepřišla jediná reakce

Děti Země od listopadu 2017 do ledna 2018 třikrát marně požádaly prezidenta Miloše Zemana, aby se do třiceti dní veřejně omluvil za to, že v Brně dne 29. května 2017 nepravdivě a urážlivě tvrdil, že při povolování dálnice D8 přes České středohoří někoho vydíraly s cílem získat peníze. A když peníze nedostaly, tak podaly 26 žalob.

Prezident navíc nereagoval ani na dva návrhy svolat společné jednání. Posledním pokusem domoci se omluvy je tak podle Dětí Země podání žaloby na ochranu dobrého jména.

„Prezident Zeman dostal od nás tři šance se veřejně formou tiskového prohlášení omluvit za urážlivé a nepravdivé výroky, že jsme někoho během připomínkování dálnice D8 vydírali, ale ani na jednu výzvu nereagoval. Je to od něho obyčejná zbabělost,“ upřesňuje předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Děti Země k získání podrobností o jejich údajném vydírání využily jak zákona o právu na informace, tak navíc vedoucímu Kanceláře prezidenta republiky Vratislavu Mynářovi napsaly dopis se šesti otázkami, neboť chtěly znát i okolností, za kterých prezident informace o jejich údajném vydírání a výpalném získal.

Z odpovědi ovšem vyplynulo, že na žádnou z těchto otázek nelze odpovědět, neboť chybějí jakékoliv důkazy.

„Pokud se prezident veřejně neomluví, tak můžeme do května 2020 podat žalobu na ochranu dobrého jména Dětí Země i mě samotného, neboť mě ve svém výroku také urážlivě pomlouvá,“ upozorňuje dále Patrik.

Miloš Zeman v pondělí 29. května 2017 podle médií tvrdil toto: „Podle něj se zelení aktivisté vyznačují i tím, že požadují výpalné. „Čili je to 'pokud nedostaneme sponzorský dar, podáme na vás žalobu'. Důkazem jsou Děti země v čele s panem Patrikem (předseda Miroslav Patrik). Podali 26 žalob na dostavbu dálnice D8 v Ústeckém kraji. Výstavba úseku 15 kilometrů proto trvala asi 20 let,“ řekl Zeman.“

Definitivní variantu dálnice D8 přes České středohoří přes rizikové sesuvné území v únoru 2001 schválil ministr Miloš Kužvart ve vládě Miloše Zemana. Proti nezákonným rozhodnutím úřadů pak spolky v čele s Dětmi Země podaly v letech 2003-14 dvacet šest žalob a čtrnáct z nich vyhrály, poslední v únoru 2018.

Dálnici D8 délky 16,4 km přes České středohoří stavělo sdružení pod vedením firem EUROVIA CS, a. s., a Metrostav, a. s. Původní cena ze září 2007 ve výši 9,9 mld. Kč (bez DPH) se zvýšila na cca 15 mld. Kč (bez DPH) a termín dostavby z prosince 2010 se posunul až na 2017-8: předčasný provoz začal od 17. 12. 2016.


* * * * * * * * * * *


Přehled aktivit Dětí Země proti výroku prezidenta Miloše Zemana o vydírání


1) 29. 05. 2017 = prezident Miloš Zeman při návštěvě Jihomoravského kraje veřejně tvrdí, že Děti Země při povolování dálnice D8 na Ústecku někoho žádaly výpalné, jinak podají žaloby

2) 12. 07. 2017 = vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář sděluje Dětem Země, že doklady, které potvrzují tvrzení prezidenta o vydírání, neexistují v materiální podobě

3) 18. 07. 2017 = Kancelář prezidenta republiky sděluje Dětem Země, že doklady s popisem okolností, na základě kterých prezident získal důkazy, že Děti Země při povolování dálnice D8 žádaly o sponzorské dary, neexistují v materiální podobě

4) 27. 07. 2017 = vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář sděluje Dětem Země, že na jejich šest otázek nezná odpovědi, které by potvrdily tvrzení prezidenta, že by při povolání dálnice D8 někoho žádaly o sponzorské dary

5) 09. 11. 2017 = Děti Země žádají prezidenta o omluvu formou tiskové zprávy do 30 dní

6) 15. 12. 2017 = Děti Země žádají prezidenta o omluvu formou tiskové zprávy nebo o jednání do 30 dní

7) 31. 01. 2018 = Děti Země žádají prezidenta o omluvu formou tiskové zprávy nebo o jednání do 30 dnítisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist