Petra Schnitzerová "> Při kácení stromů dejte pozor na jejich okřídlené obyvatele! Na semináři se dozvíte, jak na to - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pri-kaceni-stromu-dejte-pozor-na-jejich-okridlene-obyvatele-na-seminari-se-dozvite-jak-na-to-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost pro ochranu netopýrů: Při kácení stromů dejte pozor na jejich okřídlené obyvatele! Na semináři se dozvíte, jak na to

8. listopadu 2022 | Česká společnost pro ochranu netopýrů
Autor: Petra Schnitzerová, tel: 605 870 323


Česká společnost pro ochranu netopýrů ve spolupráci s Magistrátem hl. města Prahy a Českou společností ornitologickou zvou pracovníky úřadů, správce zeleně, arboristy, projektanty i další zájemce z řad široké veřejnosti na seminář „Péče o stromy s ohledem na ptáky a netopýry“. Akce se uskuteční v úterý 22. listopadu v Praze, účast je zdarma.

 

Seminář na téma ochrany ptáků a netopýrů v nelesní zeleni proběhne v úterý 22. listopadu 2022 v budově Magistrátu hl. města Prahy v Jungmannově ulici, program je naplánován od  9:00 do 12:30 hodin. Účastníci se mohou těšit na zajímavé prezentace zoologů Evy Cepákové a Evžena Tošenovského, kteří mají s řešením této problematiky bohaté praktické zkušenosti, dostatečný prostor bude věnován rovněž společné diskusi. Přihlásit se lze do naplnění kapacity, nejpozději do 18. 11., účast je díky projektům spolufinancovaným Hlavním městem Prahou, SFŽP ČR a MŽP zdarma.

Dřeviny v zahradách, parcích, na hrázích rybníků či vodních toků představují významný biotop s výskytem řady živočišných druhů. Proto je při údržbě této zeleně nutné myslet na její obyvatele. „Vzrostlé stromy jsou domovem nejen řady bezobratlých živočichů nebo hnízdících ptáků, osídlené bývají v hojné míře také netopýry. Zatímco ptáci jsou nejvíce zranitelní v době hnízdění, netopýři žijící ve stromech se do přímého ohrožení života mohou dostat po celý rok. Některé druhy ve stromových dutinách a štěrbinách tráví i svůj zimní spánek a velké riziko tak pro ně představuje kácení dřevin probíhající mimo vegetační sezónu“, vysvětluje jedna z organizátorek akce, Petra Schnitzerová z ČESON. „Na semináři seznámíme účastníky s vhodnými postupy při kácení a ošetřování stromů, konkrétními příklady dobré praxe i u nás dosud méně používanými metodami, jako je například zachování dutinových úkrytů metodou vyvěšování tzv. loggerů“, láká k účasti Schnitzerová.

„Pro všechny jmenované skupiny živočichů slouží stromy jako významná potravní stanoviště, úkryty a místa pro rozmnožování, je proto důležité pečovat o tento typ zeleně citlivě i z dlouhodobého hlediska. To znamená kácet staré stromy jen v nutných případech a snažit se využít šetrnější řešení, jako jsou například odborné ořezy, plánovat rozsáhlejší údržbu zavčas a ideálně potom kácet po etapách, do projektů zahrnout předchozí zoologický průzkum atd. Zájemci o danou problematiku najdou mnoho informací včetně příkladů vhodně realizovaných zásahů na specializovaném webu vestrome.sousednetopyr.cz“, dodává na závěr.

Petra Schnitzerová, tel: 605 870 323
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist