https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pri-rekonstrukci-hotelu-intercontinental-byl-objeven-azbest.lidem-v-okoli-ale-zadne-nebezpeci-nehrozi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hl. město Praha: Při rekonstrukci hotelu InterContinental byl objeven azbest. Lidem v okolí ale žádné nebezpečí nehrozí

25. května 2021 | Hl. město Praha
V rámci stavebních prací na hotelu InterContinental na Starém Městě v centru Prahy bylo nalezeno 35 tun dnes již zakázaného azbestu. Ve spolupráci s Hygienickou stanicí hl. m. Prahy nyní stavební firma nebezpečnou látku citlivě likviduje, aby dále neohrožovala okolí. Okolním obyvatelům nebezpečí nehrozí.

„Většina významných budov tohoto období měla z technického hlediska experimentální charakter. Architekti a inženýři ověřovali nové materiály a technologie. V případě InterContinentalu se například jednalo o u nás nepříliš používaný pohledový beton. Azbest se v těchto stavbách používal zpravidla z protipožárního důvodu,“ vysvětlil I. náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček.

Azbest zde obsahovaly zejména podokenní panely fasády budovy a také obklady některých výtahových šachet. Zároveň s demontáží se měří přítomnost azbestových látek v ovzduší, což zatím bylo s negativním výsledkem. Důležitou zprávou je tak skutečnost, že veřejnosti žádné nebezpečí v tomto ohledu nehrozí.

Demontáž panelů zajistil generální dodavatel stavby společnost Metrostav prostřednictvím certifikované společnosti. Azbestový odpad je pak likvidován na skládce „Ekologie Lány“ podle platné legislativy.

„Věděli jsme už při začátku rekonstrukce, že na azbestové prvky velmi pravděpodobně narazíme. Celou operaci jsme řádně projednali s Hygienickou stanicí hlavního města Prahy a vše probíhá v souladu s hygienickými předpisy. Panely jsou demontovány vcelku a separace pak probíhá na specializovaném pracovišti,“ řekl Martin Sirotek, ředitel Divize 9 spol. Metrostav, a.s.,, která stavbu zajišťuje.

Azbestové prvky byly běžným stavebním prvkem brutalistních staveb ze 70. let minulého století. Hotel InterContinental tak nebyl výjimkou. Práce na celkové obnově začaly letos v březnu. Po dokončení všech prací by měla být budova od azbestu zcela vyčištěna.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist