https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pribeh-zaniku-dalsi-zelene-plochy-na-praze-4
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Mgr.Petr Kubík a Martin Kubík: Příběh zániku další zelené plochy na Praze 4

5. února 2007 | Mgr.Petr Kubík a Martin Kubík
Na jaře 2004 přišla firma Konstruktis (František Nikl) s návrhem výstavby čtyřpatrové budovy tzv. Studentského penzionu na pozemku č. 928 v Nuslích, který zakoupila počátkem 90. let. Na pozemku rostly 3 zdravé, vzrostlé lípy, pajasan, dvě velké skupiny šeříků a další keře. Již koncem 90. let se F. Nikl pokusil pozemek zastavět, ale tehdy plán padl. Situace na jaře 2004 byla ale diametrálně jiná. Firma Konstruktis mezitím navázala úzké vztahy s vedením radnice Prahy 4, jmenovitě tehdejším starostou Hovorkou (donucen v červnu 2005 k odstoupení pro nevyjasněné milionové příjmy) a dostávala od radnice množství zakázek. Všechny odbory radnice šly firmě Konstruktis plně na ruku, včetně Odboru životního prostředí pod stejnou vedoucí pí. Alexandrovou, které najednou vykácení cenné zeleně nevadilo. Rozhodující roli hrál ovšem Odbor stavební pod ing. Pavlovou. Nás jako sousedy opomenout nemohli, ale schválně nepřizvali k jednání o územním rozhodnutí občanská ekologická sdružení. Tím jsme se dostali do role jediných oponentů stavby.

Naše argumenty byly jasné: - stavba neodpovídá územnímu plánu hl.m. Prahy (pozemek je určen pro VVS, tj. mateřské až střední školství) – stavba zničí vzrostlou cennou zeleň – stavba ohrozí zeleň na našem pozemku, neboť proti všem pravidlům slušnosti přiléhá těsně k hranicím pozemku – stavba zastíní významnou část bytů našeho domu – moderní stavba naruší a znehodnotí blok funkcionalistických domů v okolí.

Roztočil se kolotoč úředních rozhodnutí, ve kterých nakonec Odbor stavební Prahy 4 ve všem vyhověl firmě Konstruktis, vydal územní a stavební povolení. Od ledna 2005 do záležitosti vstoupilo občanské sdružení Ateliér pro životní prostředí, zastoupené dr. Petrem Kužvartem, který se o věci dozvěděl z chystaného kácení stromů a ihned začal žádat obnovu územního řízení za účasti občanských sdružení. S dr. Kužvartem jsme od ledna 2006 začali úzce spolupracovat a vzájemně se podporovat při různých odvoláních. Odbor stavební Prahy 4 přitom dlouhodobě používal taktiku ignorance, průtahů a nerespektování rozhodnutí, která se mu nehodila.

A dostáváme se k tragickému závěru. 4.12. 2006 vydal Odbor stavební Magistrátu hl.m. Prahy rozhodnutí, kde se opět vyslovuje proti závěrům Prahy 4 a striktně vyzývá Odbor stavební Prahy 4 k dodržování zákona a závěrů nadřízeného orgánu, vyzývá ho, aby neprodleně do 15 dnů po právní moci rozhodnutí vydal nové rozhodnutí v daném směru. Tato lhůta uplynula 7. 1. 2007, je konec ledna a Odbor stavební Praha 4 nečiní opět nic. Je zcela neuvěřitelné, jak si to mohou dovolit úředníci ve státě, který se oficiálně nazývá právní. Jak může vedoucí odboru ing. Pavlová zůstávat dlouhodobě ve své funkci? Podobných případů se přitom děje na odboru více.

Aby nebylo vší hrůze konec, 8. 1. 2007 padlo poslední odvolání dr. Kužvarta proti kácení stromů, investor Konstruktis nelenil a ihned se vrhl na ničení zeleně. Dnes (31.1. 2007) je zeleň na pozemku 928 prakticky brutálně zničena. Kde to žijeme? Kdy se zastaví nenasytnost milionářů po další zástavbě? Kdy jim přestanou místní úřady vyhovovat ve všem, co si vzpomenou? Uvědomí si tito lidé, že až padne poslední strom, ani je nezachrání miliony v bankách a tuny betonu?

Mgr.Petr Kubík a Martin Kubík
Žateckých 14, Praha 4
Tel. 251 61 15 78, 607 515 310, 608 284 114

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist