Filip Poštulka "> Příbor oživuje staré předměty - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pribor-ozivuje-stare-predmety
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

meneodpadu.cz : Příbor oživuje staré předměty

6. června 2022 | meneodpadu.cz
Autor: Filip Poštulka , tel: 724104295
Jak funguje re-use centrum ve městě Příbor? Je to místo, kam můžou obyvatelé donést věci, které už nepotřebují, ale mohl by je využít někdo další. Dochází tak k prodloužení života výrobků. Předměty můžou po zaplacení symbolického poplatku využít například sběratelé, chataři, chalupáři i další občané. Některé věci, třeba nábytek, získají i charitativní organizace.

Vyplatí se všem
Pro občany je orientace v re-use centru snadná. Donesené předměty jsou zaevidovány v evidenčním systému ECONIT a pak se objeví na webových stránkách re-use centra. Lidé si tak můžou projít nabídku věcí v pohodlí domova, zarezervovat si potřebné předměty a za manipulační poplatek si je vyzvednout. „Je to projekt výhodný pro všechny – jak pro občana, který získá to, co potřebuje, tak pro životní prostředí, které není zahlcováno dalšími předměty i pro město, které by jinak muselo odpad vyvážet a likvidovat,“ vysvětluje Pavel Netušil – místostarosta města Příbor.

Pokročilé technologie
Vybudování re-use centra bylo jedním z cílů výstavby sběrného dvora v Příboru. Odpad, který občané odevzdají na sběrný dvůr je nyní evidován v systému - ECONIT. Zaměstnanci technických služeb tak mají detailní přehled o množství a druhu všech odpadů. Společnost JRK, která je partnerem města při proměně odpadového hospodářství, toto zařízení nově vybavila. Sběrný dvůr tak má například nájezdovou váhu, lisy na dřevo či papír, nebo zastřešené rampy pro snazší manipulaci s odpady. Díky pokročilým technologiím se řadí mezi nejmodernější sběrné dvory v regionu. Náklady na pořízení sběrného dvora a re-use centra pomohla pokrýt dotace, kterou město získalo v rámci Operačního programu Životní prostředí (OPŽP).

Dotace pokračují!
Od července letošního roku do října 2023 čeká na obce a města další kolo dotací, kdy obce mohou podat žádosti o dotaci na výstavbu nebo modernizaci sběrných dvorů či re-use center! Dotaci mohou obce využít například na zavedení svozu tříděného odpadu, ale i na pořízení kontejnerů, nádob na tříděný odpad, lisy na odpad, mostní či můstkové váhy a dalšího vybavení. Výše dotace je 85 % z celkových výdajů. Dotaci poskytuje OPŽP. Obce a města můžou najít adresnou pomoc přímo s těmito dotacemi a s následným vybavením sběrných dvorů na webu https://www.meneodpadu.cz/#region
Filip Poštulka , tel: 724104295
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist