Pavla Růžičková "> Přijďte ochutnat Jablka vzpomínek v Ralsko - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prijdte-ochutnat-jablka-vzpominek-v-ralsko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Geopark Ralsko o.p.s.: Přijďte ochutnat Jablka vzpomínek v Ralsko

27. září 2022 | Geopark Ralsko o.p.s.
Autor: Pavla Růžičková, tel: 739354701
Podzimní pátek 7. října prostoupí Muzeum Horních vsí v Náhlově vůně jablek a štrúdlů, neboť Geopark Ralsko zde pořádá oblíbenou akci Jablka vzpomínek. Součástí programu, který začne v 16 hodin bude ochutnávka letošní úrody ze zaniklých obcí, beseda o pěstování ovoce, ukázka moštování či soutěž o nejlepší štrůdl.

Kde se vzaly jabloně v Ralsku?
Oblast geoparku Ralsko byla kdysi prosperující krajinou s množstvím malebných soběstačných vesniček roztroušených mezi lesy a poli. V průběhu 20. století byl ale tento historický ráz kulturní krajiny hrubě narušen pobytem tří armád, v důsledku čehož byla nejen z prostoru zcela odsunuta většina civilního obyvatelstva (českého i německého), ale z povrchu zemského zcela zmizelo přes 20 osad. Bývalé chalupy, statky, domovy, kostely – to vše posloužilo vojákům jako cvičné cíle, zůstala jen holá krajina a nové stavby sloužící vojenským účelům. Po odchodu sovětské armády vládu nad prostorem postupně získala zpět příroda a mizí i poslední stopy bývalých vesnic. Jejich svědci však stále zůstávají na svém místě – staré ovocné stromy.
Tyto staré ovocné stromy se Geopark Ralsko snaží zmapovat a určit, často jde o specifické staré regionální odrůdy, jejichž určení je dnes již komplikované či téměř nemožné. Z roubů některých jabloní a hrušní v péči zkušených zahradníků vyrostly nové stromky, ze kterých pracovníci a přátelé Geoparku Ralsko vysadili novou alej u zaniklé obce Dolní Novina, nazvanou Alej vzpomínek. Jabloně a hrušně starých odrůd díky Geoparku již zdobí i školní zahrady některých přilehlých obcí, kam je zasadily samy děti.
Jablka vzpomínek
V Muzeu Horních vsí v Náhlově budou mít návštěvníci jedinečnou možnost ochutnat letošní úrodu ovoce ze zaniklých obcí, nasbíranou Vlastimilem Kocourkem, zapáleným zahradníkem, který se podílí na mapování starých ovocných stromů v geoparku Ralsko.

Budeme v rámci klimatických změn moci u nás pěstovat fíky a para ořechy?
Mají staré odrůdy šanci na přežití, nebo potřebují tzv. „upgrade“?
Jak zatočit se škůdci a nemocemi ovocných dřevin?
Tyto a mnohé další otázky zodpoví zajímavá beseda s ing. Martinem Stankem na téma „Minulost, současnost a perspektivy pěstování ovocných dřevin v našich podmínkách“, která naváže na ochutnávku.

Nejlepší štrúdl
Jablečný štrúdl je asi tím nejběžnějším dezertem z jablek. Ovšem zdaleka ne tím nejjednodušším. Naopak, každá rodina má svůj vlastní recept, ten zaručeně jediný správný. Proto Geopark Ralsko vyhlašuje další ročník soutěže o nejlepší štrúdl. Stačí přinést svůj výtvor na místo konání, návštěvníci budou mít možnost ochutnat a hlasovat. Na výherce čeká symbolická cena v podobě místního regionálního produktu – láhve lahodné Jablkovice.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist