https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/primator-hrib-utajuje-studii-s-cenikem-mytneho-a-snazi-se-od-zavedeni-myta-odvest-pozornost
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ODS Praha: Primátor Hřib utajuje studii s ceníkem mýtného a snaží se od zavedení mýta odvést pozornost

8. června 2021 | ODS Praha
Pražský primátor Hřib účelově manipuluje s fakty a prostřednictvím médií a sociálních sítí mystifikuje veřejnost ve snaze odvrátit pozornost od chystaného zpoplatnění vjezdu do Prahy. Je o tom přesvědčena opoziční pražská ODS, podle které mýtný systém v hlavní městě vzniká netransparentně a za zády Pražanů.

„Primátor Hřib a další členové koalice naprosto účelově nesdělují veřejnosti detaily chystaného zpoplatnění řidičů, protože se bojí negativních reakcí. Zavedení mýta přitom bude mít dopady na životy lidí v celé Praze. Dlouhodobě upozorňujeme, že záměr Pirátů a koalice vybírat v Praze mýtné je připravován netransparentně. Magistrátní koalici jsme proto vyzvali, aby zveřejnila sazby mýtného a médiím i obyvatelům Prahy zpřístupnila podrobnosti o mýtu. Koalice to ale dosud neučinila, místo toho volí zlehčování, mystifikaci a útoky na ODS, aby od nové daně za nicnedělání, jak mýtné poplatky označujeme, koalice odvrátila pozornost,“ je přesvědčena Alexandra Udženija.

Poukazuje na několik příkladů z posledních dní, kdy se na sociálních sítích a ve sdělovacích prostředcích objevila nepravdivá a s fakty manipulující tvrzení řízená právě primátorem hlavního města.

Pražská ODS totiž označila za drzost vybírat od řidičů mýtný poplatek, aniž by byly dostavěny okruhy a objízdné komunikace, které by řidičům umožnily nově zřizovanou mýtnou zónu v širším centru města objet. Proto sestavila seznam otázek, které opakovaně pokládá, ale nedostává se jí od koalice odpovědí.

Tvrzení primátora Hřiba (Piráti): Do budoucna se Praha mýtu nevyhne. Bez této veřejně známé podmínky totiž nejde zkolaudovat okruh. To v ODS samozřejmě dobře vědí a s mýtem za daných podmínek souhlasili i dva dřívější primátoři ODS (pozn. Bém a Svoboda).

ODPOVĚĎ: Není to pravda, Praha potřebuje okruhy, ne mýto. Zpoplatnění vjezdu do Prahy chtějí jen Piráti a koalice, aniž by veřejnosti transparentně sdělili podrobnosti zavedení mýta. Chtít po řidičích poplatek za vjezd do města, aniž by byly dostavěny okruhy a záchytná parkoviště P+R, je drzost. Ano, v ODS to dobře vědí, proto také všichni její primátoři také říkali nejen „A“, ale také „B“, tedy nejprve okruhy, pak se zabývejme i tím, zda Pražané chtějí, aby ve svém městě mýto platili. To se ale Pirátům patrně nehodí do argumentace.

Tvrzení primátora Hřiba (Piráti): V tomhle volebním období se ale zavádět mýtné nebude. Neexistuje totiž vůbec legislativa, která by to umožňovala.

ODPOVĚĎ: Jinými slovy, teď mýto ne, ale po volbách Pražané i mimopražští mýto platit budou, stačí k tomu už jen norma. Zavedení mýta v Praze je na stole. Piráti a koalice si zavedení mýta totiž už odhlasovali, a to jak na Radě hl. města, tak i v zastupitelstvu. Proč by si odhlasovali něco, co se nechystají zavést?

Tvrzení primátora Hřiba (Piráti): Ohrazuji se také proti tvrzení ODS, že členové koalice blokují dostavbu okruhu. Naposled byla stavba úseku 511 vnějšího okruhu odložena i kvůli starostovi městské části zvolenému za ODS, který podal odvolání proti územnímu rozhodnutí, přestože do jeho městské části úsek 511 ani nezasahuje. Paradoxní je, že jedním z důvodů tohoto odvolání bylo, že prý já osobně o okruh usiluji až příliš, a proto magistrát nemůže rozhodovat o povolení té stavby. Přestože ODS na jednání pražského zastupitelstva deklaruje svůj zájem na dokončení okruhu, ve skutečnosti jde strana svým chováním přesně proti tomuto záměru.

ODPOVĚĎ: Laciná snaha o zakrývací manévr. Je to právě předkladatel mýta radní Petr Hlubuček (STAN), starosta Lysolají, člen současné koalice, který spolu s dalšími už řadu let blokuje dostavbu okruhu. Příběh o starostovi ODS se nezakládá na pravdě, pan Hřib ví dobře, že Rada MČ Horní Počernice usnesení schválila bez hlasů starosty za ODS Petra Měšťana a radního Jindřicha Jukla.

Tvrzení primátora Hřiba (Piráti): Dostavbu okruhu naše koalice maximálně podporuje. Je ale třeba brát v potaz, že stavbu realizuje stát.

ODPOVĚĎ: Prázdná slova nestačí. Nevšimli jsme si, že by za čtyři roky Piráti a koalice na magistrátu pro dostavbu okruhu udělala reálně víc, než jen, že slovně „ji podporuje“. Pokud by to byla pravda, přípravy dostavby by byly dnes v plném proudu. Faktem přitom je, že to je právě Praha, která má nejdůležitější úlohu v dostavbě okruhu z pozice pořizovatele územního plánu. Přitom v tuto chvíli nejde jen o části 511 mezi Běchovicemi a D1, ale i o severní části Pražského okruhu v úsecích 518, 519, 520. Zde Praha pod vedením náměstků Scheinherra a Hlubučka připravuje nekoncepční a významně zdržující změny územního plánu a zásad územního rozvoje, které prodlužují přípravu stavby minimálně o 3 až 5 let. Pražského okruhu jako takového se kvůli nekoordinovaným aktivitám vládnoucí koalice se tak lidé dočkají o mnoho let později, než byl plánovaný termín.

Otázky, na které koalice odmítá odpovědět:
* Proč Piráti a koalice odhlasovali zavedení mýta a teď se snaží od něj odvést pozornost, a třeba i zlehčovat, že zavedení mýta není z různých důvodů na pořadu dne?
* Proč koalice záměrně neuvádí podstatná historická fakta o záměru zavést mýto v Praze, např. o tom, že podmínkou k zavedení mýta vždy byla mj. dostavba okruhů a navazujících radiál, což dokládají mj. novinové články?
* Proč koalice tají, že zavádění mýta ve městech, jako byl třeba Stockholm, předcházely důležité kroky, jako je např. masivní dostavba záchytných parkovišť P+R?
* Proč Piráti a koalice odmítají zveřejnit sazebník mýtného? Třeba proto, že by Pražané s mýtem ve vlastním městě nesouhlasili? Nebo že by protestovali řidiči denně dojíždějící za prací nebo školy ze Středočeského kraje?
* Kolik peněz tato koalice už zaplatila za různé studie o mýtu a přípravné práce? Proč tyto studie nejsou veřejně přístupné?

Mgr. Zdeněk Zajíček
předseda klubu zastupitelů ODS v ZHMP

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist