Jan Mikulička "> Přírodní památka Líska: za voňavou měsíčnicí k sousedům - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prirodni-pamatka-liska-za-vonavou-mesicnici-k-sousedum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Přírodní památka Líska: za voňavou měsíčnicí k sousedům

26. října 2021 | Liberecký kraj
Autor: Jan Mikulička, tel: 485 226 324
Zajímavý výlet do sousedního kraje skýtá výprava k přírodní památce Líska, jejíž historie je dlouhá víc než devadesát let. Nalézá se nedaleko města Česká Kamenice v děčínském okrese na severním svahu Černé hory nedaleko Studeného vrchu v nadmořské výšce 600 metrů. Říká se jí také Měsíční stráň.

„Náš kraj je plný zajímavých míst, kam lze vyrazit na výlet. Někdy je ale také dobré překročit jeho hranice a poznat nové turistické cíle. Zvlášť teď na podzim, kdy listí v lesích září všemi barvami,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.

Území, kde se ve velkém vyskytuje ohrožená rostlina měsíčnice vytrvalá, požívá ochrany již od roku 1929. Měsíčnice je vytrvalá bylina, která kvete na přelomu května a června. Je charakteristická svojí příjemnou vůní, která se stupňuje zvlášť k večeru, kdy ji opylují noční motýli. Rostlina je typická svými nafialovělými květy, které po odkvětu vytváří charakteristické stříbřitě bílé penízkové plody.

K památce se lze dostat nejkratší cestou od Křížového buku, což je samota mezi obcemi Líska a Chřibská; na tomto místě je možné nechat zaparkovaný vůz, dojet tam lze i autobusem. Od Křížového buku pokračuje trasa severozápadně vrstevnicovou lesní zpevněnou cestou necelý kilometr a půl k cíli. První část trasy je značena červenou turistickou značkou, zbytek úseku již je neznačen, ale cesta dovede až k oploceným hranicím přírodní památky.

Každoročně se na toto místo také koná turistický pochod Za kvetoucí měsíčnicí.
Jan Mikulička, tel: 485 226 324

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist