https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prirodni-rezervaci-milovice-navstivili-pracovnici-narodnich-parku-a-chranenych-krajinnych-oblasti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká krajina: Přírodní rezervaci Milovice navštívili pracovníci národních parků a chráněných krajinných oblastí

7. dubna 2016 | Česká krajina
Autor: Dalibor Dostál, tel: 606 635 303
S prvním rokem fungování nestátní Přírodní rezervace Milovice, kde ohroženou stepní přírodu zachraňuje pastva divokých koní, zubrů a zpětně šlechtěných praturů, se dnes seznámili pracovníci národních parků, chráněných krajinných oblastí, Agentury ochrany přírody a krajiny, ministerstva životního prostředí, krajských úřadů a dalších institucí ochrany přírody. Rezervace se nachází v bývalém vojenském prostoru Milovice, mezi městy Milovice a Benátky nad Jizerou, kde je na dvou pastvinách o celkové rozloze přes sto šedesát hektarů na pět desítek velkých kopytníků.

Ještě předtím se hosté na Ministerstvu životního prostředí zúčastnili semináře, na kterém se seznámili s výsledky výzkumného projektu Alternativní management ekosystémů financovaného Technologickou agenturou České republiky (TAČR). Projekt řešil odborný tým složený ze zástupců společnosti Česká krajina, ochranářské organizace Beleco, odborných pracovišť Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity, Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity.
„Evropa se potýká s bezprecedentním poklesem biodiverzity, zejména vlivem industrializace zemědělství a lesnictví od padesátých let minulého století,“ uvedl v rámci semináře Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky, spoluautor studie, která je výstupem projektu.

Právě pastva velkých kopytníků přitom může být v řadě lokalit levnější a efektivnější alternativou současnému managementu založeného na technickém napodobování procesů předindustriálního zemědělství, nikoliv přírodních procesů.

V rámci exkurze se podařilo pracovníkům ochrany přírody vidět všechny tři druhy velkých kopytníků, což při celkové rozloze rezervace vyžaduje i trochu štěstí. Navíc při prohlídce pastviny v sousedství Milovic měli možnost vidět čerstvě narozené hříbě, které se po porodu poprvé postavilo na nohy. Šlo o čtvrté hříbě, které se letos narodilo na pastvině u Milovic. S klisničkou, která se narodila loni v říjnu, je tak na starší, čtyřicetihektarové pastvině již pět hříbat. Kromě nich se před dvěma týdny narodilo první hříbě i divokým koním na nové, stodvacetihektarové pastvině v sousedství Benátek nad Jizerou. Celkem je tak nyní v rezervaci šest hříbat.
Dalibor Dostál, tel: 606 635 303 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist