https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/problematika-parkovani-pro-fakultni-nemocnici-v-hradci-kralove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Piráti, Zelení a Změna pro Královéhradecký kraj: Problematika parkování pro Fakultní nemocnici v Hradci Králové

Fakultní nemocnice se dříve mohla pyšnit spoustou parkové zeleně. Stromy však postupně ustoupily autům a velký podíl těchto ploch zabrala vyasfaltovaná parkoviště, která se stále rozšiřují.

Problematika parkování je na papíře řešena již od roku 1969. Je s podivem, že za tu dobu nebyl nikdy kladem důraz na výstavbu parkovacího domu, který by byl mnohem elegantnějším a efektivnějším řešením. Za 47 roků nedošlo v této oblasti k žádnému zlepšení.

Naopak, situace je dnes již velmi kritická. Na neschopnost odpovědných politiků i vedoucích pracovníků fakultní nemocnice doplácejí denně pacienti, domáci i přespolní, kteří svádí každé ráno boj o parkovací stání. Odnáší to jak zeleň na nábřeží Labe, která je součástí evropsky významné lokality Natura 2000 – Orlice a Labe, tak přilehlé městské části Moravského předměstí, Třebše, Labské kotliny I a II.

Prostor mezi areálem fakultní nemocnice a tokem Labe je přitom v platném územním plánu města specifikován jako plocha parků, lesoparků a městské zeleně. Skutečnost je však zcela jiná. Všude kde je místo - na trávě, mezi vrostlými stromy - parkují vozidla. Tím dochází k obnažování a devastaci kořenových systémů vzrostlé zeleně. Poškození ozeleněného nábřeží se stupňuje. V současné době město Hradec Králové vypsalo v pořadí již druhé výběrové řízení na prodej pozemků pro onen parkovací dům. Podmínky tohoto řízení však nejsou pro potencionální investory příliš motivující a bez určité míry zisku taková investice jen těžko někoho zaujme. Chyby jsou i v samotných nabízených pozemcích, neboť některé jsou již součástí změny křižovatky Mileta a nového napojení fakultní nemocnice. Tedy jiných, i když navazujících investic.

Naší prioritou je realizování dostatečné parkovací kapacity ve formě parkovacích domů jak pro zaměstnance, tak pro pacienty FNHK, záchrana kvalitního nábřeží, ale i záchrana areálové zeleně. Je to náš společný závazek do budoucnosti. Planých slibů v tomto směru bylo za 47 let skutečně příliš mnoho.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist