https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/proc-je-sucho-a-jak-se-na-nej-pripravit-mame-v-cr-dostatek-vody-nebo-nam-ji-ubyva-a-jak-lze-predchazet-nasledkum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR a VÚV TGM: Proč je sucho a jak se na něj připravit? Máme v ČR dostatek vody, nebo nám jí ubývá? A jak lze předcházet následkům přívalových dešťů a povodní? I to se můžete dozvědět v sobotu ve Výzkumném ústavu vodohospodářském TGM v pražské Podbabě

2. června 2016 | MŽP ČR a VÚV TGM
Autor: Petra Roubíčková, tel: 267 122 396, 739 242 382
Modely velkých vodních děl zmenšené v poměru 1:70 pro obdivovatele technických staveb, aktuální informace o suchu v ČR, živí úhoři a raci, ukázka stanovování množství drog v odpadních vodách i soutěže s lákavou odměnou pro děti - to vše čeká na návštěvníky tohoto výzkumného ústavu. Den otevřených dveří se pod záštitou ministra Richarda Brabce a za účasti jeho ředitele VÚV TGM Marka Riedera koná v sobotu 4. června od 10,00 do 14,00 h.

Věhlasný vědecký ústav, jehož historie se datuje od roku 1919, v současnosti zaštiťuje mimo jiné aktivity mezirezortní pracovní skupiny s názvem Voda-Sucho, která reaguje na probíhající klimatické změny a tvoří koncepci opatření, které je urychleně zapotřebí nutné udělat jako přípravu na opakující se časy sucha i povodní. Ústav se za poslední dva roky stal lídrem projektů zabývajících se tímto tématem. VÚV byl proto i iniciátorem nové informační a edukativní platformy pro širokou laickou i odbornou veřejnost, které tematika vody zajímá. Ta vznikla na doméně Voda základ života ( http://www.vodazakladzivota.cz/ ) a sociálních sítích Facebook, Instagram a YouTube. Každý, kdo se z jakéhokoli důvodu o vodu zajímá, tu najde informace, analýzy, mapy, statistiky, aktuality, názory i tipy výlety do přírody. Projekt je určen hydrologům, meteorologům, klimatologům, biologům a zoologům, vodákům, turistům, plavcům a nadšencům do vodních sportů, bruslařům a hokejistům, lyžařům i skibobistům. Patronem projektu je Ministerstvo životního prostředí, odbornými garanty pak Výzkumný ústav vodohospodářský TGM, Český hydrometeorologický ústav a Povodí Vltavy.

"Výzkumný ústav leží v lokalitě pražské Podbaby s příjemnou relaxační atmosférou přímo u řeky. Pro ty, kteří k nám v sobotu o prvním červnovém víkendu vyrazí, jsme připravili netradiční možnost si prohlédnout atraktivní pracoviště VÚV, příležitost probrat aktuální témata dneška jakým je sucho, pro děti máme nachystané takové prodloužení Dne dětí se spoustou soutěží, sladkých odměn i hraček," láká návštěvníky ředitel Výzkumného ústavu vodohospodářského TGM Mark Rieder.

V "Den otevřených dveří VÚV TGM" návštěvníky čeká:
Prohlídka hydraulického modelu plavebního stupně Děčín
Fyzikální model navrhovaného plavebního stupně Děčín v měřítku 1:70 ve velké hydraulické laboratoři představuje stavbu děčínského jezu, která má být situována ve vrcholu oblouku řeky Labe na severním okraji města Děčína bezprostředně pod přístavem Loubí a před vstupem do kaňonu chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Na tomto modelu se prováděla řada výzkumů, např. optimalizace funkčních objektů, výzkum biokoridoru nebo zimního režimu plavebního stupně.

Prohlídka České kalibrační stanice vodoměrných vrtulí
Velký pokusný žlab byl vybudován již v roce 1930. Napájí se vodou z plavebního kanálu Trojského jezu a měří 252,5 m.

Prohlídka Laboratoří VÚV TGM
V laboratořích se například provádí stanovení množství nelegálních drog, radioekologie, kontrola vlivu jaderné elektrárny Temelín a jaderné elektrárny Dukovany na hydrosféru, optimalizace provozu a zvýšení účinnosti čištění odpadních vod z malých obcí.

Návštěva pracoviště odboru aplikované ekologie s živými úhoři
Jeho činnost se zaměřuje na výzkum vybraných druhů, skupin a společenstev živočichů a rostlin, jejich požadavků na stav a míru znečištění vodního prostředí, tolerancí k širokému spektru antropogenních vlivů a způsobům jejich ochrany v přirozených i antropogenně ovlivněných vodních ekosystémech.

Návštěvníci na místě uvidí živé ryby, které žijí v Labi, úhoře a raky.

Připraven je i speciální program se soutěžemi a dárky pro děti.

Pozvánku k němu najdete na http://www.mzp.cz/cz/vuv_den_otevrenych_dveri .

Poznámky:
[1] Spojení MHD na VÚV TGM: Autobusem od stanice metra Dejvická autobusem 107 a 147,
zastávka Hydrologický ústav (zastávka na znamení). Přívoz: loď P2 z Podhoří do zastávky V Podbabě a 5 až 10 minut
chůze proti proudu. Více na www.vuv.cz
Petra Roubíčková, tel: 267 122 396, 739 242 382 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist