https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prodrazuje-se-a-proto-konci-investor-zastavuje-vystavbu-jaderne-elektrarny-summer-v-usa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Prodražuje se, a proto končí - investor zastavuje výstavbu jaderné elektrárny Summer v USA

1. srpna 2017 | Hnutí DUHA
Autor: Vratislav Vozník, tel: 607 258 508
Hlavní investor jaderné elektrárny Summer v Jižní Karolíně, společnost Scana, se rozhodla ukončit výstavbu obou připravovaných bloků [1]. Důvodem je neustálé prodražování výstavby reaktorů. Společnost už do ní vložila 9 miliard dolarů, ale aktuálně dvojnásobné zdražení oproti rozpočtu vedlo k rozhodnutí v riskantním projektu nepokračovat. Podle původních odhadů měly dva reaktory AP1000 dodávané společností Westinghouse stát 11 miliard dolarů, poslední odhady se vyšplhaly na 22,9 miliardy [2].

Projekt elektrárny Summer společně s výstavbou dvou stejných reaktorů v elektrárně Vogtle ve státě Georgia zapříčinil bankrot společnosti Westinghouse. Ta se na základě uzavřených smluv ocitla v situaci, kdy by za dokončení prodražených reaktorů musela utratit miliardy dolarů, které by ji nikdo nezaplatil. V případě jednostranného odstoupení od smluv by firma musela zaplatit miliardové penále. Rozhodnutí o bankrotu padlo, protože vedení Westinghouse si nemohlo dovolit ani jednu z uvedených variant.

Karel Polanecký z Hnutí DUHA řekl:
"Rozhodnutí o ukončení výstavby reaktorů v elektrárně Summer není překvapující. Od březnového bankrotu Westinghouse byla tato varianta na stole. Rozhodně jde o poučný příběh nejen pro soukromé investory, ale také například pro českou vládu, které Westinghouse svůj reaktor stále nabízí. Reaktory AP1000 měly dokázat, že Westinghouse dokáže dodržet rozpočet i harmonogram velkého projektu. Výsledek mluví sám za sebe."

Kontakty:
Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, 775 778 202, karel.polanecky@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] U.S. Nuclear Comeback Stalls as Two Reactors Are Abandoned. New York Times, 31.7.2017
https://www.nytimes.com/2017/07/31/climate/nuclear-power-project-canceled-in-south-carolina.html
[2] Infografika u článku How two cutting edge U.S. nuclear projects bankrupted Westinghouse, http://www.reuters.com/article/us-toshiba-accounting-westinghouse-nucle-idUSKBN17Y0CQ
Vratislav Vozník, tel: 607 258 508 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist