https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prohlaseni-lubomira-zaoralka-k-situaci-v-huti-spolecnosti-liberty-ostrava
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČSSD: Prohlášení Lubomíra Zaorálka k situaci v huti společnosti Liberty Ostrava

30. dubna 2021 | ČSSD
Dnes jsem se dozvěděl, že společnost Liberty Ostrava porušila svůj slib a v noci z 29. na 30. dubna prodala emisní povolenky v hodnotě více než 1 mld. korun do Rumunska. Zároveň jsem zjistil, že v průběhu týdne došlo ke změně části představenstva této společnosti. Transakce majitelů této společnosti jsou přitom vyšetřovány v několika zemích.

Nevíme, kam zmizely 2 miliardy korun na pomoc huti, za které v roce 2020 převzal záruku stát prostřednictvím státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP).

To, co se zde nyní odehrává, připomíná vyvádění finančního kapitálu a řízenou likvidaci firmy. Ostravské hutě nyní přitom jedou na maximální výkon a ceny oceli jsou ve světě velmi příznivé.

Tento podnik je navíc jedním z největších zaměstnavatelů v České republice. Pracuje v něm přímo 6 000 lidí a v návaznosti dává práci dalším 25 000.

Česká republika nemůže dopustit jednání, která vedou k ohrožení takového množství pracovních míst. Právě pro ochranu pracovních míst je potřeba použít všechny nástroje. Proto podpořím zařazení zvláštního bodu na příštím jednání vlády v pondělí 3. května a rovněž budu stát za všemi kroky odborů. Budu také žádat prošetření celé transakce Finančně analytickým úřadem, pozornost by mělo této situaci věnovat i státní zastupitelství. A pokud by přesto měl tento podnik padnout, bude nezbytné, aby stát přikročil třeba i k jeho znárodnění.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist