https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/projekt-cesta-kamene-schvalen
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Město Hořice: Projekt Cesta kamene schválen

16. prosince 2016 | Město Hořice
Autor: Michal Jakl, tel: 605 256 864
Dne 9. prosince proběhlo zasedání Monitorovacího výboru operačního programu Interreg V-A Česká republika – Polsko, které na svém jednání mimo jiné schválilo a doporučilo k financování vybrané česko-polské projekty v oblasti cestovního ruchu.

Město Hořice se vypsané výzvy účastnilo s projektem „Cesta kamene“ a s potěšením mohu oznámit, že jsme uspěli. Velkým úspěchem je i fakt, že náš projekt získal nejvíce bodů a byl tedy ohodnocen jako nejkvalitnější v dané výzvě.

Projekt „Cesta kamene“ je investiční a propagační projekt, který vytváří unikátní síť turistických tras, která povede mezi městy Hořice na české a Strzegom na polské straně. Město Hořice je vedoucím partnerem projektu, město Strzegom pak hlavním partnerem na polské straně. Projektu se dále jako partneři účastní sdružení Podzvičinsko a polská města Świdnica a Dobromierz. Turistické trasy povedou po stávajících komunikacích a budou proznačeny informačními tabulemi s QR kódy. Propojí významné kulturní a přírodní památky spojené s tématikou kamene v regionu Podkrkonoší a Dolní Slezsko. Cílem je propagace a lepší zpřístupnění těchto míst s cílem zvýšení turistického ruchu v uvedených regionech.

Významnou součástí projektu jsou investiční aktivity. Jde především o rozsáhlou rekonstrukci a zatraktivnění muzea v Hořicích, které kromě rozšíření a modernizace expozičních prostor nabídne také multimediální česko-polskou místnost vybavenou moderními interaktivními prvky a lapidárium soch, které bude umístěno na dvoře. Celý objekt bude mít bezbariérový přístup. Muzeum tak dostane silný a potřebný impuls nejen z hlediska aktivit, které bude hrát v uvedeném projektu, ale také pro posílení své role klíčové kulturní instituce města Hořice. Obdobné investice proběhnou také v Polsku (vznik obdobné multimediální místnosti a venkovního výstavního prostoru ve Strzegomi a rekonstrukce historických kamenných kašen ve Świdnici).

Doba realizace projektu je od 1. 1. 2017 do 30. 6. 2019 a plánované výdeje pro Hořice jsou okolo 27 mil. Kč (získaná dotace činí 90%). Projekt vytváří předpoklady pro další spolupráci s polskými partnery. Již v tuto chvíli je schválen mikroprojekt na rozšíření Slavností hořických trubiček a Festivalu krásných umění v roce 2017. Další projekty jsou ve fázi hodnocení. Daří se nám tedy nejen rozšiřovat spolupráci s polskými partnery, ale díky této spolupráci také získávat finanční prostředky pro kulturu a cestovní ruch v našem městě kamenné krásy.

Aleš Svoboda, starosta Města Hořice
Michal Jakl, tel: 605 256 864 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist