https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/projekt-clovek-v-krajine-krajina-v-cloveku-chce-propojit-prazany-s-divokou-prirodou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Fleishman&Hillard: Projekt Člověk v krajině, krajina v člověku chce propojit Pražany s divokou přírodou

25. března 2018 | Fleishman&Hillard
Autor: Angelika Raisová, tel: 728218491
V Praze existují místa s divokou přírodou, o kterých se příliš neví. Skupinka lidí se to rozhodla změnit a vznikl tak projekt Člověk v krajině, krajina v člověku. Propojují ochranu přírody s aktivní účastí Pražanů, které se snaží do krajiny dostat nikoliv jako pozorovatele, ale jako aktéry.

Dvacet minut od centra se na jihozápadním okraji Prahy rozprostírá Radotínské údolí. Skupina nadšenců z řad studentů, ochranářů a ekologů zde pase na zarostlých srázech kamerunské kozy a ovce. Nejde pouze o zábavu a relax, ale především o ochranu evropsky významné lokality s výskytem ohrožených stepních rostlin a živočichů, z nichž některé již úplně vyhynuli.

Organizátor projektu Vojtěch Koštíř si uvědomuje, že společnost často vnímá ochranu přírody jako boj s větrnými mlýny a rozhodl se proto Pražanům ukázat její aplikaci přímo v praxi. „Chceme dostat lidi ven, dát jim možnost realizovat se a být součástí něčeho s přidanou hodnotou. Kromě pastvy koz a ovcí budeme zakládat sad a vinici, komunitní zahrádku, v plánu máme včelařit a možná spřádat ovčí vlnu. Každý, kdo se chce připojit, je vítán,“ vyzývá tak Pražany a okolní obyvatele k aktivní účasti v přírodě, která je součástí města stejně jako památky v centru.
V rámci projektu proběhlo na začátku března setkání v radotínské Živé kavárně, kde vystoupila mezinárodně uznávaná docentka Jarmila Kubíková. Ta se zasloužila o velký rozvoj botaniky a především ochranu přírody ohněm. Již v 70. letech vypálila vřesoviště v pražské Troji a pravděpodobně ho tak zachránila až do dnešních dnů. Na přednášce se podílel i přírodovědec Jiří Sádlo, který překvapil vyvrácením mýtů o ochraně přírody: „Příroda si sama nepomůže, jak se mnoho lidí domnívá. Člověk je její součástí a bohužel ji v dobré víře ochuzuje o aktivity, které považuje za škodlivé. Mezi ně patří právě zakládání ohňů a pohyb mimo vyznačená místa.“

Projekt Člověk v krajině, krajina v člověku vznikl spojením menších komunitních projektů Pražská pastvina, Prázdné pozemky nebo Ekokaravan. V rámci projektu se realizují nejrůznější aktivity, včetně oblíbených firemních teambuildingů, při kterých se z kancelářských zaměstnanců stanou pasáci, včelaři a pomocníci na hrabání sena. Veškeré aktivity má na starosti organizátor Vojta. „Jsem moc rád, že lidé začínají vnímat přírodu jako nezbytnou součást svého života. Za pomoc děkujeme programu O2 SmartUp, který nám dal šanci něco s pražskou přírodou konečně udělat,“ dodává Vojta.

Více informací o probíhajících akcích projektu Člověk v krajině, krajina v člověku, naleznete na jejich webových stránkách www.prazskapastvina.cz a na facebooku pod názvem Pražská pastvina.

Co je program O2 SmartUp? Vzdělávací a grantový program Nadace O2, který podporuje nápady mladých lidí ve věku od 15 do 29 let. Pro zajímavé nápady mohou mladí lidé získat v programu nejen finanční podporu, ale především potřebné zkušenosti, kontakty a pomocné vedení.
Angelika Raisová, tel: 728218491 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist