Filip Šebek "> Projekt na záchranu mongolských lesů má za sebou další misi českých expertů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/projekt-na-zachranu-mongolskych-lesu-ma-za-sebou-dalsi-misi-ceskych-expertu-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: Projekt na záchranu mongolských lesů má za sebou další misi českých expertů

11. září 2019 | Česká rozvojová agentura
Autor: Filip Šebek
V posledních letech čelí Mongolsko kvůli změnám klimatu v oblasti lesnictví značným výzvám, které mají dopady jak na sociální, tak i ekonomický život obyvatel. Mongolské lesnictví postrádá vzdělané a zkušené odborníky, kteří by mohli přispět k udržitelnému stavu tamních lesů. Během letošního léta se proto v rámci projektu České rozvojové agentury uskutečnila další mise českých lesnických expertů. Jejím cílem bylo naučit mongolské učitele lesnictví a jejich studenty sběru terénních dat.

Pro Mongolsko jsou lesy důležitým aspektem života. Slouží tamním obyvatelům jako zdroj vody, zajišťuje stín při vysokých teplotách a pro mnohé jsou zdrojem obživy. I když velkou část území Mongolska tvoří stepi, celkově má tato země zhruba deset až čtrnáct miliónu hektarů lesů, což je pro srovnání tolik, kolik má Česká republika, Slovensko a Polsko dohromady. Bohužel ale v poslední době čelí Mongolsko kvůli změnám klimatu v oblasti lesnictví značným problémům. Tříletý projekt Mongolské lesnictví ve vývoji: pokročilá odbornost v lesním plánování a hospodaření je zaměřen na zvýšení odbornosti expertů pracujících v oblasti lesnictví a navazuje na předchozí předávání expertízy v rámci projektu Rozvoj lesů a genofondu místních ekotypů lesních dřevin v Mongolsku.

Letošní expertní cesta navázala na první projektový rok a přípravnou cestu vykonanou na podzim 2018, během níž se např. uskutečnil workshop na téma „Rozvoj lesů a genetické zdroje místních ekotypů lesních stromů jako prostředku adaptace na změnu klimatu“. V rámci projektu byly představeny nástroje pro dlouhodobý rozvoj lesů a na základě terénních šetření byly společně s mongolskými partnery vypracovány vzdělávací a metodické materiály pro soukromé, státní i vzdělávací instituce. Vznikly dvě lesní školky (jedna v somonu Šaryngol, provincie Darcha-Uul, a druhá v areálu zemědělské a lesnické university v Darchanu) a naučná stezka. Aktivity projektu byly propojeny se vzdělávacím systémem a s osvětou pro veřejnost, aby byla zvýšena udržitelnost výstupů.

Obavy z kriminality místních zlatokopů se naštěstí nepotvrdily

Za expertní tým se letošní cesty zúčastnili Antonín Kusbach, Tadeáš Štěrba a Jan Novák. „Terénního tréninku se kromě nás zúčastnilo 12 účastníků, z toho deset z Mongolian University of Life Sciences a dva z Forest Research and Development Center. Všichni účastníci dostali na závěr certifikát o absolvování tréninku,“ říká projektový koordinátor Antonín Kusbach a dodává, že se cesta neobešla bez komplikací. „Při příjezdu do lokality Khurel Gol v pohoří Khaan Khentii jsme byli zdrženi kvůli administrativním problémům s povolením vstupu. V lokalitě platí „výjimečný stav“ kvůli kriminalitě v oblasti těžby zlata, místní gubernátor proto vydal příkaz nepouštět do oblasti žádné návštěvníky. Povolení, které jsme měli z mongolského Ministerstva životního prostředí a turismu, bylo podle nich prý neplatné. Nakonec nás na lokalitu propustili na vlastní zodpovědnost a my se mohli pustit do stavby kempu.“

Součástí tréninku bylo nejdříve seznámení účastníků se základními lesními ekosystémy v lokalitě, vegetací, geomorfologií a klimatem, které bylo demonstrováno na klimatické staničce instalované na ploše na podzim loňského roku. Po stažení dat a práci se softwarem dostali účastníci vstupní test k ověření základních znalostí o ekologii lesních ekosystémů. Zkoumaná plocha se nalézá v tzv. tmavé tajze, směsi smrku, jedle, modřínu a borovice sibiřské s příměsí břízy. „Na ploše jsme provedli prezentaci sběru vegetačních, pedoantrakologických a půdních dat. Plocha se nalézá v nedotčeném pralese, nikdo z přítomných studentů i učitelů takový les nikdy neviděl! V závěru šetření jsme přítomné seznámili se zjišťováním „hustoty“ lesa relaskopickou metodou. Studenti si také sami vyzkoušeli práci s přírůstovými vrtáky a odečítáním věku stromů. Na závěr jsme z půdní sondy odebrali vzorky pro pedochemické laboratorní analýzy a pedoantrakologii,“ přibližuje průběh práce v mongolských lesích Antonín Kusbach. Další expertní cesta je plánována na příští rok. Cílem projektu je přispět k zachování genofondu mongolských dřevin a ukázat cestu k dlouhodobé udržitelnosti kvalitního lesního hospodaření.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist