https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/provoz-na-trati-jaromer-stara-paka-je-nyni-bezpecnejsi-a-uspornejsi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa železniční dopravní cesty: Provoz na trati Jaroměř – Stará Paka je nyní bezpečnější a úspornější

Správa železniční dopravní cesty slavnostně ukončila modernizaci zabezpečovacího zařízení na trati Jaroměř – Stará Paka. Cílem projektu bylo především zvýšení bezpečnosti provozu na železnici omezením vlivu lidského činitele a zavedením dálkového ovládání zabezpečovacích zařízení (DOZ).

„Stavební práce v úseku Jaroměř – Stará Paka byly přínosné z mnoha důvodů. Instalace dálkového ovládání zabezpečovacího zařízení a další modernizace zlepšily operativní řízení, zvýšily bezpečnost trati a rovněž snížily její provozní náklady,“ shrnul přínosy stavby generální ředitel SŽDC Pavel Surý.

Předmětem projektu bylo zřízení moderních elektronických systémů v rámci zabezpečovacího zařízení 3. kategorie. Ty eliminují případné chyby lidského činitele a umožňují aplikovat nadstavbové systémy, které poskytují obsluhujícím provozním zaměstnancům komfort počítačového ovládání. Nový řídicí systém zajistil zkrácení provozních intervalů pro křižování vlaků ve stanicích a tím přispěl ke zkrácení jejich jízdních dob. Nově ovládá zabezpečovací zařízení dispečer z Jednotného obslužného pracoviště (JOP) ve Staré Pace.

Součástí stavby byla také úprava nástupišť a přístřešků v železničních stanicích i na zastávkách s cílem zabezpečit komfortní a bezbariérový přístup cestujících. Dále došlo k modernizaci osvětlení, které zajistí bezpečnost na nástupištích i v nočních hodinách. Instalace nového typu výhybek přispěla k významnému zvýšení bezpečnosti provozu a současně i komfortu při jízdě.

Předpokládané celkové náklady stavby s názvem DOZ trati Jaroměř (mimo) – Stará Paka (mimo) činily 461 357 968 Kč bez DPH. Projekt byl v rámci Operačního programu Doprava spolufinancován Evropskou unií z Fondu soudržnosti, a to až v maximální výši 365 929 241 Kč. Národní financování projektu zajistil Státní fond dopravní infrastruktury.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist