https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prumysl-4-0-nove-technologie-budou-potrebovat-vodu-a-jeji-efektivni-vyuzivani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Aquarex Waterprofit : Průmysl 4.0: Nové technologie budou potřebovat vodu. A její efektivní využívání

19. října 2017 | Aquarex Waterprofit
Autor: Jan Hamrník, tel: 608 961 225
Také provoz nových technologií bude potřebovat vodu. Vládou schválený dokument, který odkazuje na čtvrtou průmyslovou revoluci, považuje dostupnost vody za jeden z největších problémů blízké budoucnosti, a zároveň předpokládá, že nakládání s touto tekutinou, její zadržování v krajině, čištění a recyklace odpadních vod budou součástí všech nových průmyslových řešení.

Průmysl 4.0 je spojován s vývojem nových technologií, zapomíná se ovšem na nároky, které s sebou ponese jejich provoz. A na surovinu, bez níž se neobejde. Čištění a recyklace odpadních vod mají být součástí všech nových průmyslových řešení, což bude revoluční změna. Momentálně totiž velká většina českých firem vodu, která se může brzy stát nejcennější surovinou, vůbec neřeší.

„Ani nově vyvinuté stroje či výrobní postupy se neobejdou bez chlazení, vytápění, zvlhčování, bez využívání páry, a tedy bez vody. V současné době se přitom v zemědělství a průmyslu ztrácí v obrovském množství,“ říká Miroslav Maňásek ze společnosti Aquarex Waterprofit, která se specializuje na řešení pro úpravu a management vody a podle jejíhož průzkumu s ní plýtvá plných 85 % českých firem.

V blízké budoucnosti se situace podle všeho bude otáčet, české společnosti by měly být odpovědnější. Předpokládá to vládou schválený dokument Iniciativa Průmysl 4.0, který odkazuje na čtvrtou průmyslovou revoluci. Ten považuje dostupnost vody za jeden z největších problémů blízké budoucnosti, a zároveň předpokládá, že nakládání s touto tekutinou, její zadržování v krajině, čištění a recyklace odpadních vod budou součástí všech nových průmyslových řešení. „Pokud odpadní průmyslové vodě věnujeme dostatečnou péči, což zahrnuje hlavně její filtraci a úpravu, může být znovu využita pro celou řadu účelů,“ potvrzuje Miroslav Maňásek.

Dohledová centra pro sledování koloběhu vody ve firmách jsou dnes spíše raritou, do budoucna by měla být využívaná mnohem častěji. Dalším přirozeným prvkem bude automatizace systémů a technologických celků, aby byla minimalizována nebo úplně vyloučena lidská obsluha. Stále větší důraz bude kladen na šetrné postupy a moderní membránové technologie nebo UV záření. Nejdůležitější však bude, aby firmy problematiku řešily komplexně. A včas, tedy už v době plánování vývoje nových technologií či postupů, nikoliv až tehdy, když se dostaví první problém.

„Jestliže je voda ve správném množství a správné kvalitě na správném místě, jedná se o optimum,“ uvádí Miroslav Maňásek. Investice do péče o vodu se přitom rychle vrací: vynaložené dva miliony mají firmy zpět maximálně do dvanácti měsíců. V případě, že vodu neřeší, naopak tratí statisíce až miliony ročně.
Jan Hamrník, tel: 608 961 225 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist