https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prutahy-kolem-dalnice-zpusobuje-spatna-komunikace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Průtahy kolem dálnice způsobuje špatná komunikace

18. května 2018 | Děti Země
Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o problémech při povolování dálnice D0136 kolem Přerova, kterou Děti Země začaly od ledna 2017 připomínkovat a který vyšel v týdeníku Nové Přerovsko (18.5.2018).

- - - - - - - - - - -

Povolování dálničního obchvatu Přerova probíhá od roku 2000. Bohužel však nezákonně, s chybami, neodborně, chaoticky a bez řádné komunikace, takže se nelze divit, že jeho výstavba dosud nezačala. Přitom by se obchvat měl stavět jako první, aby ochránil zdraví a životy lidí v Přerově a v okolních obcích.

Hlavními viníky tohoto absurdního stavu je nejen státní investor Ředitelství silnic a dálnic ČR, který má po odborné a procesní stránce rozhodující vliv, ale také město Přerov, které od počátku rezignovalo na dialog s dotčenými občany a na hájení zájmů města.

Stav je dnes takový, že současné vedení Přerova v čele s Vladimírem Puchalským od září 2017 demagogicky tvrdí, že průtahy při povolování dálnice způsobují Děti Země. „Komunikace“ pana primátora s Dětmi Země tak bohužel začala agresivně výlepem plakátů po městě a letákovou kampaní mezi obyvateli Přerova a stále pokračuje bizarní mediální přestřelkou.

V ní pan primátor Dětem Země hlavně vyčítá, že využívají svého práva účastnit se povolování dálnice, navrhovat podmínky pro její výstavbu a upozorňovat na chyby a rizika zvolené trasy. Ovšem kdyby bylo vše v pořádku, dálnice by jistě byla dávno hotová.

Posledním řízením, kterého se Děti Země účastnily, bylo od ledna 2017 řízení o povolení výjimky ze zákona k zásahu dálnice do biotopů téměř tří desítek vzácných druhů živočichů. Letos v dubnu se přihlásily do druhého územního řízení.

Aktuálně pan primátor pozval Děti Země na tiskovou konferenci na téma "dopravní stavby Přerova". Tuto nabídku musely ovšem Děti Země odmítnout, neboť, co se týče Přerova, zabývají se jen dálnicí kolem města. Investičními dopravními stavbami ve městě se totiž nevěnují a ani nejsou žádnými partnery vedení Přerova, aby se férovým způsobem podílely na účelu a obsahu této tiskové konference.

Pokud pan primátor v září 2017 mezi městem a Dětmi Země po bolševicku vykopal hluboký a široký příkop, pak lze jen stěží věřit tomu, že by účast Dětí Země na jeho tiskové konferenci měla znamenat nějaké usmíření. Jde spíše o pokrytectví pana primátora, kterým zřejmě zastírá politickou nemohoucnost efektivně řešit problémy města, včetně těch dopravních.

Děti Země nicméně předpokládají, že na tiskovou konferenci byly pozvány takové spolky, které se dopravou v Přerově odborně a veřejně zabývají, takže neúčast Dětí Země nebude fatální.

Děti Země budou spíše svými znalostmi a zkušenostmi pomáhat lidem a spolkům při ochraně životního prostředí, než aby "na povel" vytvářely stafáž politikům bez slušného vychování a s trvalým agresivním stylem jednání.

Miroslav Patrik, předseda Dětí Země
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist