https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prvni-certifikat-100-bez-palmoveho-oleje-od-organizace-lestari-byl-udelen-provozovnam-gastro-zoo-v-zoo-dvur-kralove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ZOO Dvůr Králové: První certifikát 100% bez palmového oleje od organizace Lestari byl udělen provozovnám GASTRO-ZOO v ZOO Dvůr Králové

3. července 2017 | ZOO Dvůr Králové
Autor: Andrea Jiroušová, tel: 499 311 299, 773 786 158
ZOO Dvůr Králové obdržela jako první zlatý certifikát 100% bez palmového oleje udělovaný organizací Lestari. Slavnostní předání pro Restaurant Lemur a další přidružené provozy spadající pod firmu GASTRO-ZOO v areálu zahrady proběhlo v pondělí 26. června.

Posláním zoologické zahrady ve Dvoře Králové je mimo jiné záchrana ohrožených druhů zvířat a jejich navracení do volné přírody, zejména do Afriky. Proto se zahrada rozhodla ustoupit od používání palmového oleje, který je jednou z hlavních příčin úbytku tropických deštných pralesů, přirozeného domova mnoha vzácných živočišných i rostlinných druhů napříč tropickým pásmem, obzvláště pak v Asii a v Africe.

„Pro mnohá stravovací zařízení je složité odstranit palmový olej, hlavně v kuchyni a ve všech využívaných produktech, protože se vyskytuje v polotovarech a dalších přísadách, které se často pro vaření používají. Proto mnohdy bývá prvním krokem jeho nahrazení při smažení či fritování, což je z hlediska množství spotřeby v oblasti potravin jedním z hlavních sektorů,“ říká Jakub Kvapil z neziskové organizace Lestari, která je členem Koalice proti palmovému oleji. Z tohoto důvodu také Lestari stravovací zařízení ohodnocuje ve dvou kategoriích: „na palmovém oleji nesmažíme“ a druhou kategorií, 100% bez palmového oleje.

S vyřazováním této suroviny začala ZOO Dvůr Králové v roce 2013. O několik měsíců později po dohodě se všemi dodavateli se mohli návštěvníci zahrady v provozovnách GASTRO-ZOO stravovat už zcela bez palmového oleje. „Nikdy jsme nevyčíslovali cenovou ani časovou náročnost tohoto počinu. Pokud se nám podařilo oslovit touto problematikou alespoň část lidí v zoo, pak to stálo za to,“ říká majitel společnosti GASTRO ZOO Igor Mašín.

Dvorská zoo šla ale ještě dále. „Do roku 2017 se nám podařilo vstoupit kompletně bez produktů z palmy olejné ve všech druzích krmiva pro zvířata,“ říká vedoucí oddělení výživy ZOO Dvůr Králové Monika Ptáčková. Krmivářský průmysl je přitom v objemu využití palmy olejné hned za potravinářským průmyslem a výrobou biopaliv.

„Do této chvíle jsme udělili sedm certifikátů, přičemž všechny byly stříbrné, tedy v kategorii na palmovém oleji nesmažíme. Udělení prvního zlatého certifikátu nás proto velmi potěšilo a doufáme, že jejich počet bude nadále narůstat,“ dodává Zuzana Pohanková, předsedkyně organizace Lestari.

Aktivity neziskové organizace Lestari, včetně uvedení této certifikační značky, upozorňují na neudržitelné podmínky, ve kterých je dnes palmový olej produkován. Snaží se vyvíjet tlak na producenty, distributory a certifikační schémata jako je RSPO, aby začaly současnou situaci bez odkladu řešit. Primárním cílem je dosáhnout udržitelné produkce palmového oleje, protože v současné chvíli nemají koncoví spotřebitelé možnost skutečně udržitelný palmový olej na našem trhu koupit.

Certifikát „BEZ PALMOVÉHO OLEJE“ cílí na podporu stravovacích zařízení, která se chovají zodpovědně k životnímu prostředí a snahou je usnadnit zákazníkům jejich identifikaci na trhu. Tato certifikace je založena na oboustranném porozumění a vůli všech zapojených subjektů směřovat ke společnému cíli, kterým je zodpovědné chování, včetně stravování. Doplňkovou službou je poradenství v této oblasti, které se zaměřuje na alternativní možnosti při nahrazování palmového oleje.


Více informací najdete na: http://www.lestari.cz/certifikace
Jakub Kvapil, Telefon: +420 732 348 145, Email: jakub.kvapil@lestari.cz
Andrea Jiroušová, tel: 499 311 299, 773 786 158 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist