https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prvni-cesky-certifikacni-system-sb-tool-cz-novy-nastroj-pro-komplexni-hodnoceni-kvality-budov-byl-predstaven-verejnosti
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rada pro šetrné budovy: První český certifikační systém SB TOOL CZ - Nový nástroj pro komplexní hodnocení kvality budov byl představen veřejnosti

V rámci Konference certifikačních systémů, kterou včera pořádala Česká rada pro šetrné budovy, představil prof. Ing. Petr Hájek, CSc., proděkan pro vědeckou a výzkumnou činnost Fakulty stavební ČVUT, první český nástroj pro komplexní hodnocení kvality budov SB Tool CZ.

„Na systému jsme pracovali šest let,“ říká profesor Hájek „nyní je dopracován pro běžné použití pro certifikaci.“

Nový certifikační systém vybírá kritéria relevantní pro Českou republiku, přizpůsobuje výpočty českým normám, je v souladu s národní legislativou a nastavuje "váhy" panelem expertů. Je také mezinárodně kompatibilní a v souladu s evropskými normami.

Komplexní hodnocení kvality budov SB Tool CZ bere v úvahu nejen environmentální aspekty (spotřeba energie a zdrojů, využití půdy, konstrukční materiály atd.), ale také sociálně-kulturní aspekty (uživatelský komfort, prostorová efektivita atd.) a aspekty ekonomické.

Systém dokončí akreditaci v rámci mezinárodního systému SB na začátku července a bude připraven pro certifikaci rezidenčních budov. Koncem roku bude k dispozici pro administrativní budovy a začátkem příštího roku pro školy.


Česká rada pro šetrné budovy
Rada byla založena 15. září 2009. Jejím cílem je podnítit trh, vzdělávání a změny v legislativě k vytvoření prostředí pro kvalitní stavby, které jsou zároveň ekonomicky ziskové i šetrné k životnímu prostředí. Komplexní šetrnost budov zejména zahrnuje finanční úspory, rozumné využívání zdrojů (energií, vody, materiálu), ohledy na životní prostředí a citlivý přístup k lidskému zdraví.
V současné době Českou radu pro šetrné budovy tvoří téměř 50 firem z celého spektra stavebního byznysu. Statut Rady je neziskový. K zemím, kde již podobné instituce působí, patří například Velká Británie, Francie, Německo, Polsko, USA, Japonsko nebo Indie.

Pro více informací kontaktujte:
Jaroslav Pašmik, ředitel pro komunikaci a rozvoj projektů, jaroslav.pasmik@czgbc.org, +420774457909
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist