https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prvni-ekocentrum-v-cr-zna-svoji-uhlikovou-stopu-je-7-8-krat-nizsi-nez-u-vybranych-verejnych-instituci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ZO ČSOP Veronica: První ekocentrum v ČR zná svoji uhlíkovou stopu. Je 7 – 8 krát nižší než u vybraných veřejných institucí.

26. března 2018 | ZO ČSOP Veronica
Autor: Hana Machů, tel: 739569264
Centrum Veronica Hostětín je prvním ekocentrem v ČR, které zná svoji uhlíkovou stopu. Stopu jim počítala organizace CI2, o. p. s., která v minulosti stanovila uhlíkovou stopu několika veřejných institucí, včetně Úřadu vlády ČR a Ministerstva životního prostředí. Analýza v Hostětíně ukázala, že správné použití na trhu dnes běžně dostupných ekologických technologií sníží uhlíkovou stopu tak, že je 7‒8 krát menší, než je běžné u veřejných budov v České republice.

Důvodem nízké stopy je zejména pasivní standard budovy, lokální vytápění biomasou, šetrné spotřebiče a nákup elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů energie. Důležitá je preference veřejné dopravy u zaměstnanců Centra a další aspekty ekologického chování instituce (důsledné třídění odpadů, minimalizace leteckých služebních cest, kořenová čistírna, ad.). Z analýzy vyplynulo, že veřejné sféra má v otázkách snižování emisí (mitigací) co dohánět, a to i ve srovnání s okolními zeměmi, jako je Rakousko a Německo.

„I přesto, že máme díky našemu ekologickému provozu stopu nízkou, ji chceme dále snižovat. Dosáhnout toho můžeme třeba omezením používání aut či koupí elektromobilu“, říká ředitelka Centra Marie Křiváková.

Metodika výpočtu uhlíkové stopy, výsledky analýzy Centra Veronica Hostětín a uhlíková kalkulačka, kterou vytvořila CI2, o. p. s. budou přestaveny na semináři dne 7. dubna 2018, konaném v Centru Hostětín. Zazní zde i další zajímavé příspěvky a praktické ukázky na téma energetické soběstačnosti, elektromobility, využívání obnovitelných zdrojů energie a další.

Seminář je otevřený pro širokou veřejnost, je nutno se přihlásit.

Bližší informace a výsledky výpočtu uhlíkové stopy v Centru Veronica Hostětín: https://hostetin.veronica.cz/centrum-veronica-hostetin-ma-7-8-krat-nizsi-uhlikovou-stopu-nez-verejne-instituce

Informace k semináři o uhlíkové stopě: https://hostetin.veronica.cz/jak-snizit-svoji-uhlikovou-stopu-byt-energeticky-sobestacnejsi-jaka-reseni-prinasi-elektromobilita

Kontakt:
• Viktor Třebický, autor uhlíkové kalkulačky a výpočtu v Centru Veronica, viktor.trebicky@ci2.co.cz, 777697388
• Petr Kucka, odborný garant semináře, petr.kucka@veronica.cz, 606702218
• Hana Machů, vedoucí propagace Centra Veronica, hana.machu@veronica.cz, 739569264
……………………………………………………………………………….....
Co je uhlíková stopa?
Uhlíková stopa je měřítkem dopadu lidské činnosti na životní prostředí a zejména na zemský klimatický systém. Je nepřímým ukazatelem spotřeby energií, výrobků a služeb. Měří množství skleníkových plynů, které odpovídá určité aktivitě či výrobku. V případě instituce se stanovuje množství skleníkových plynů, které souvisí s její činností.
Hana Machů, tel: 739569264 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist