https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prvni-infolist-o-chranenem-druhu-je-hotov.jake-budou-nasledovat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: První infolist o chráněném druhu je hotov. Jaké budou následovat?

22. února 2021 | AOPK ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 724 102 406
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) připravuje infolisty o evropsky významných druzích a stanovištích soustavy Natura 2000. Jsou určeny pracovníkům ochrany přírody, kteří je budou moci využívat a předávat při jednáních s vlastníky či nájemci pozemků pro přiblížení tzv. předmětu ochrany, který se na jejich pozemcích vyskytuje.

Infolisty obsahují fotografie, zásadní a zajímavá fakta a také hlavní zásady péče o daný druh nebo stanoviště, které přispívají k zajištění optimálních podmínek pro udržení nebo zlepšení současného stavu. Zmíněny jsou i fenomény a způsoby hospodaření ohrožující tyto vzácné druhy či stanoviště.

Jako první zpracovali pracovníci AOPK ČR infolist o chřástalovi polním, který patří mezi ohrožené ptačí druhy a je chráněn národní i evropskou legislativou. V tomto případě tak majitel či nájemce pozemku dostane do ruky materiál, ze kterého získá představu, jak chřástal vypadá, co ho ohrožuje a jak ho lze chránit. Seznámí se blíže s druhem, kterého kvůli jeho skrytému způsobu života pravděpodobně nikdy nezahlédne. Přesvědčte se sami v souboru s infolistem o chřástalovi polním (pdf): https://www.jednapriroda.cz/download/1854/

A protože jsou seznamy evropsky významných druhů a stanovišť dlouhé, hlasovali pracovníci regionálních pracovišť AOPK ČR pro tvorbu infolistů o druzích a stanovištích, které při spolupráci s vlastníky považují za nejpotřebnější.

Z ptáků dostal nejvíce hlasů právě chřástal polní, dále čáp černý, orel mořský, moták pochop a čejka chocholatá. Z evropsky významných druhů je největší zájem o infolisty o motýlech, jako jsou modrásci bahenní, očkovaný a černočárný, dále o kuňku obecnou, z brouků o lesáka rumělkového a páchníka hnědého, ze savců o bobra a vydru. Z evropsky významných stanovišť pracovníci vybrali Extenzivně sečené louky nížin až podhůří, Bezkolencové louky a Polopřirozené suché trávníky a facie křovin na vápnitých podložích. Velký zájem byl také o různá lesní stanoviště.

Priority pro přípravu dalších infolistů máme na tento rok i roky příští stanovené. Po zpracování budou jednotlivé infolisty volně ke stažení na naší stránce Publikace a tiskoviny.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist