Daniel Koleška "> První mláďata roku v Zooparku Zájezd jsou barevní gekoni z Madagaskaru! - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prvni-mladata-roku-v-zooparku-zajezd-jsou-barevni-gekoni-z-madagaskaru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Zoopark Zájezd: První mláďata roku v Zooparku Zájezd jsou barevní gekoni z Madagaskaru!

3. ledna 2024 | Zoopark Zájezd
Autor: Daniel Koleška, tel: 606450210
Hned 2. ledna, chvíli před obědem, zjistili chovatelé v terarijním zázemí skvělou novinu. V inkubátoru se vylíhla první mláďata roku 2024. Stali se jimi krásní denní gekoni z Madagaskaru. Felsuma madagaskarská je zeleně zbarvený gekon s výrazně červenými skrvnami na většině těla. Občas můžete felsumy přistihnout, jak si jazykem olizují oko. Může se to zdát neuvěřitelné, ale felsumy madagaskarské takový kousek skutečně dovedou! Protože nemají oční víčka (ve skutečnosti jsou srostlá a průhledná), čistí si, podobně jako i jiné druhy gekonů, oči od nečistot pomocí dlouhého lepkavého jazyka. A není to jediná superschopnost, kterou disponují. Jejich prsty jsou vybaveny speciálními lamelami, které zajišťují bezpečný pohyb i po naprosto hladkém povrchu. Proto je můžete především ráno po otevření expozice vidět na předním skle a prohlédnout si tak i jejich spodní část těla. Ale pozor! „Bývají tam především v době, kdy se potřebují vyprázdnit. Z nějakého důvodu si jako nejvhodnější místo feslumy vybraly právě přední sklo terária. Radost z toho nemají chovatelé, kteří musí skla o to usilovněji čistit,“ říká se smíchem Daniel Koleška, vedoucí vzdělávání v Zooparku Zájezd. „Kolega nám vylíhnutí malých felsum přišel oznámit hned 2. ledna. V inkubátoru jsme vejce měli od 23. října, inkubace tedy trvala přibližně 70 dnů. To je u tohoto druhu normální doba. Malé felsumy jsou ihned po vylíhnutí z vajec samostatné. Nějakou dobu tráví zbytky žloutkového váčku a zanedlouho se začnou živit normální potravou. Tou je především hmyz, ale v přírodě olizují i nektar z květů. To jim jednou za čas nahrazujeme rozmačkaným banánem, který zbožňují. V jejich domovině na Madagaskaru se s tímto druhem můžete setkat celkem běžně v lesích, na plantážích, ale i poblíž lidských sídel. Toho využíváme i my a máme několik felsum v pavilonu Terária na volno. Prohánějí se mezi terárii a chytají uprchlé cvrčky. Je to takový přirozený regulátor krmného hmyzu,“ dodává Koleška.

Nejen Terária, ale i celý Zoopark Zájezd je i v zimě otevřený každý den od 10:00 do 16:00. Kromě dvou druhů felsum (madagaskarské a Pasteurovy) zde můžete vidět největší veřejně dostupnou kolekci chameleonů, vzácné leguány, barevné žáby z Jižní a Střední Ameriky a mnoho dalších zoologických rarit.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist