https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/psychologicka-pomoc-je-v-techto-dnech-cim-dal-potrebnejsi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Charita ČR: Psychologická pomoc je v těchto dnech čím dál potřebnější

6. července 2021 | Charita ČR
Týmy Diecézní charity Brno jsou v zasažených obcích od prvních chvil. Jedním z těchto lidí je ředitel Oblastní charity Břeclav Josef Gajdoš. Na jednáních krizového štábu sleduje i vývoj potřeb psychologické pomoci pro obyvatele.

Jaká je aktuální situace na místě? Jak jsou na tom lidi psychicky?
Od začátku je situace pro místní velmi náročná. Přišli o domov v podstatě během pěti minut. Poslední dva tři dny jsou ale ještě o něco náročnější, protože hasiči provádějí demolice zničených domů. Tím pro mnohé opravdu končí veškerá naděje, že třeba přeci jen právě jejich dům půjde opravit. Smířit se s finální demolicí je velmi těžký proces a zažíváme opravdu silné momenty. Tady budou mít naše psychosociální týmy nejvíce práce.

Kdo jim v tuto chvíli pomáhá?
Hasiči a lidé z Integrovaného záchranného systému mají své psychology a krizové interventy, kteří jsou zvyklí jednat právě v těchto situacích. Jsou to oni, kdo s lidmi mluví, kdo jim dává oporu, kdo jim pomáhá. Ale proces smíření bude ještě dlouhý a v následujících dnech pomůžou i týmy Charity.

Jak se do psychologické pomoci zapojí Charita?
Od pátku přebíráme spolu s dalšími neziskovými organizacemi psychologickou pomoc v obcích. Charita bude mít konkrétně na starost obce Mikulčice a Hodonín – Pánov.

Kolik pracovníků se do pomoci zapojí a jací lidé to budou?
Od pátku až do konce července máme naplánované na každý den vždy 3 dvojice pracovníků. Dvě budou k dispozici v Mikulčicích a jedna v Pánově. Jsou to chariťáci z celé brněnské diecéze i ostatních diecézí, kteří mají výcvik krizové intervence a jsou tedy schopni lidem opravdu odborně pomoci. Kromě toho mají spoustu zkušeností ze svého zaměstnání ve službách Charity. K našim týmům se přidají také psychologové jak z charity, tak dobrovolní psychologové z celé republiky.

Jak si mohou lidé o psychologickou pomoc říct?
Naše týmy se samozřejmě budou pohybovat v terénu a mluvit s lidmi. Pokud je někdo bude potřebovat cíleně, je nejlepší se v tuto chvíli se vším obracet na krizový štáb. Ten je schopný zprostředkovat rychlý kontakt.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist