https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ptaci-online-sledujte-zabery-z-chytre-ptaci-budky-na-budove-mzp
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Ptáci online: Sledujte záběry z "chytré ptačí budky" na budově MŽP

8. června 2016 | MŽP ČR
Autor: Jana Taušová, tel: 267 122 944, 739 242 379
Od pondělí 6. června může veřejnost na internetu sledovat hnízdění ptáků, konkrétně sýkory koňadry, v budce umístěné na budově Ministerstva životního prostředí. Po úspěšném zahnízdění páru sýkor se tak MŽP zapojilo do projektu České zemědělské univerzity Ptáci online, který byl mj. představen také v pořadu ČT Zázraky přírody (23. 5. 2016, zde: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10214135017-zazraky-prirody/ ).

"Druhů volně žijících ptáků v krajině ubývá. V absolutních číslech to je pokles o milióny jedinců oproti stavu například před 30 lety. Zejména v případě ptáků zemědělské krajiny je úbytek za poslední desetiletí výrazný. U těch činí dokonce 30 % [1]. Mohou za to změny v krajině, nevhodné hospodaření a podstatný je také nedostatek vhodných podmínek pro hnízdění, což lze sledovat zejména v lidských sídlech a v krajině, výrazněji ovlivněné člověkem. Základem úspěšné ochrany takto ubývajících druhů je dostatek informací a rovněž zájem široké veřejnosti o tuto problematiku. Právě z tohoto důvodu zahájila Fakulta životního prostředí ČZU vědecko-vzdělávací projekt Ptáci online," vysvětluje Jan Šíma z oddělení druhové ochrany MŽP.

Cílem projektu je popularizovat ochranu ptáků v blízkosti lidských sídel, jejich hnízdění, včetně jeho monitoringu, s využitím speciálního technického zařízení tzv. "chytré ptačí budky". Projekt s mottem věda lidem - lidé pro vědu se zaměřuje jak na osvětu pro širokou veřejnost, tak na získání cenných informací využitelných pro vědecké účely a praktickou ochranu ptáků v České republice. "Do projektu se zapojila již řada škol a jiných organizací. Zejména pro děti ve školách představuje sledování online záběrů z ptačí budky zajímavou formu výuky o přírodě. Speciální budky s kamerami sledujícími nepřetržitě hnízdění ptáků mají například aktuálně nainstalované v Praze, Městci Králové, Světlé nad Sázavou, Týnci nad Vltavou, Mělníku, Náchodě, Mníšku pod Brdy, Slaném a dalších městech," doplňuje Jan Šíma.

Ministerstvo životního prostředí tuto aktivitu velmi vítá, proto se rozhodlo do projektu aktivně zapojit. Na budově MŽP byla instalována tzv. "chytrá ptačí budka". Po několika týdnech ji obsadila sýkora koňadra, která má v tuto chvíli 7 vajec. Po instalaci speciální videokamery a technickém zabezpečení přenosu dat i jejich sdílení lze nyní do budky nahlížet. Veřejnost má tak nyní možnost sledovat hnízdění ptáků prostřednictvím záznamů na internetových stránkách projektu http://ptacionline.czu.cz , záběry z budky na MŽP jsou konkrétně na této webové stránce: http://ptacionline.czu.cz/homepage/videa/24 . Na zmíněném odkazu jsou také podrobnější informace o projektu, včetně toho, jak se do něj aktivně zapojit. Dále je zde možné shlédnout záznamy z dalších hnízd po celé ČR.

V následujících dnech se v budce umístěné na střeše budovy MŽP v pražských Vršovicích očekává líhnutí mláďat, formou videozáznamů tak bude možné den za dnem pozorovat vývoj mláďat v hnízdě až do doby, kdy se rozlétnou do okolí.

Poznámky:
[1] Viz index běžných druhů ptáků ve Zprávě o životním prostředí za rok 2014.
Jana Taušová, tel: 267 122 944, 739 242 379 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist