https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ptaci-parky-slouzi-ohrozenym-ptakum-i-v-zime
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost ornitologická: Ptačí parky slouží ohroženým ptákům i v zimě

Všechny ptačí parky České společnosti ornitologické hlásí vzácné ptačí hosty a překvapivě i zimující prioritní hnízdiče.


Josefovské louky

Na Josefovských loukách tráví zimu rekordní čtyři kalousi pustovky! Bekasina otavní, symbol parku, je letos výjimečně k vidění dokonce na silně zasněžených loukách. Na mokvajících místech nebo na březích kanálů sbírají potravu i malá hejnka. Vzácně se dá zahlédnout také další cílový druh bahňáka – čejka chocholatá.

Co přimělo druhy, které obvykle zimují v mírnější západní a jižní Evropě, zůstat na Josefovských loukách je otázkou.

K vysvětlení opět svádí přítomnost velkých spásačů – divokých koní a praturů. Pozorování rovněž vzácných lindušek horských, sbírajících potravu v místech, kde kopytníci právě rozdupali sníh a odkryli zemský povrch, naznačuje, jak moc je přítomnost velkých zvířat pro ptáky důležitá.

Rozhlasovou reportáž o soužití divokých koní a praturů na Josefovských loukách si můžete poslechnout i přečíst zde: https://hradec.rozhlas.cz/praturi-a-divoci-kone-ziji-nove-v-ptacim-parku-josefovske-louky-na-nachodsku-ve-8411285

Linduškami ale seznam zajímavých lednových druhů nekončí. Podél Staré Metuje je celou zimu slyšet kvičení a kvílení chřástalů vodních, kteří se sem pravděpodobně stáhli ze svých hnízdišť uprostřed močálů Josefovských luk, kde se hojně ozývali v loňské hnízdní sezoně.


Kosteliska
V novém ptačím parku Kosteliska, díky své jižní a tedy teplejší pozici, pestrosti prostředí a kvalitním mokřadům, zahlédnete hned několik druhů bahňáků a dalších ptáků, kteří by teď měli být někde v teple u Středozemního moře – skřivan polní, holub hřivnáč, špaček obecný nebo konipas bílý. Lindušky horské, které sem sestupují z vyšších poloh, v ptačím parku hromadně nocují a ohromují svými počty až padesáti jedinců! Z bahňáků můžeme zastihnout vodouše kropenaté, slučky malé nebo bekasiny otavní.


Mnišské louky
Mnišské louky se zimními senzacemi nezaostávají. Malá rodinka jeřábů popelavých, kterou sledujeme od jara, kdy se v ptačím parku podařilo vyvést mládě, stále zůstává i přes sněhovou pokrývku v nivě Ploučnice. Jeřáb popelavý se tak po neoficiálním uvedení hlásí být uznaným emblémem Mnišských luk. Stejně jako na Josefovkách, tráví zimu v ptačím parku u České Lípy i severská káně rousná s bílým ocasem a zateplovacími rousy až k pařátům.


Ptačí park Josefovské louky je v této době financován Královéhradeckým krajem. Ptačí park Mnišské louky je podporován Nadačním fondem Tesco.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist