https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/publikace-lipy-republiky-stredoceskeho-kraje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Agentura Koniklec, o. p. s.: Publikace Lípy republiky Středočeského kraje

26. října 2018 | Agentura Koniklec, o. p. s.
Autor: David Kunssberger, tel: 777239238
U příležitosti nadcházejícího 100. výročí české státnosti vydala Agentura Koniklec, o. p. s. ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, odborným územním pracovištěm Střední Čechy knihu Ing. Aleše Rudla Lípy republiky Středočeského kraje.

Publikace na 60 stranách seznamuje čtenáře s lípou jako českým národním stromem a lípami, které byly za posledních 100 let vysazeny na území Středočeského kraje u příležitosti významných výročí, jako vznik Československé republiky v roce 1918, padesáté výročí české státnosti v roce 1968 a další.

„Vydaná publikace je příspěvkem naší obecně prospěšné společnosti ke 100. výročí české státnosti. Snažili jsme se spojit téma významných stromů, kterým se již delší dobu zabýváme s letošním jubileem. Lípy republiky mají svojí silnou symboliku a jejich výsadby k významným výročím posilují vztah lidí k místu, kde žijí i k přírodě, která je s těmito místy spjata,“ říká k vydání publikace Miroslav Lupač, ředitel obecně prospěšné společnosti Agentura Koniklec.

„Mapování lip nebylo jednoduché, protože na poselství mnohých z nich se již zapomnělo. Příprava knihy tak znamenala doslova detektivní pátrání. Velice pomohla široká veřejnost a nadšenecký projekt Lípy republiky 1918 – 2018, bez něž by kniha nemohla vzniknout,“ dodává autor publikace Aleš Rudl, specialista na historickou zeleň z Územního odborného pracoviště NPÚ pro střední Čechy v Praze.

Vydaná kniha zobrazuje nejen stávající podobu zajímavých jubilejních lip na území Středočeského kraje, ale přináší řadu dnes již zapadlých záznamů z obecních kronik i unikátní, často dosud nepublikované dobové fotografie z výsadby těchto stromů v uplynulém století. Některé fotografie se tak širší veřejnosti představí úplně poprvé.

Velký dík patří Středočeskému kraji, bez jehož podpory by publikace nemohla být vydána, a také hejtmance Středočeského kraje, paní Jaroslavě Pokorné Jermanové, která převzala nad vydáním knihy záštitu. „Děkujeme i autorovi Alešovi Rudlovi za trpělivé shánění materiálů a všem, kteří do publikace poskytli historické fotografie, kronikářské záznamy nebo i své vzpomínky,“ dodává Miroslav Lupač.

Publikace je dostupná v elektronické podobě na webových stránkách www.koniklec.cz, vydavatel plánuje část tištěného nákladu poskytnout i větším knihovnám ve Středočeském kraji, Informačnímu centru KČT pro Prahu a Středočeský kraj a dalším organizacím. Omezený počet výtisků je k dispozici u vydavatele.

David Kunssberger, tel: 777239238 tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist