https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pujcovny-kol-ceskych-drah-od-1-dubna-v-provozu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

České dráhy: Půjčovny kol Českých drah od 1. dubna v provozu

5. dubna 2007 | České dráhy
Autor: Aleš Ondrůj
Od 1. dubna 2007 začínají opět fungovat půjčovny kol Českých drah ve vybraných stanicích. České dráhy v minulém roce podstatně rozšířily a zkvalitnily své služby pro cykloturisty. Jednoduše a bez starostí o své vlastní kolo mohou cestující přijet vlakem do centra oblíbených cykloturistických oblastí a na vybraných nádražích v celé České republice si zapůjčit jízdní kolo v půjčovnách kol Českých drah.

Kolo si lze dopředu zarezervovat. Pro zapůjčení stačí dva platné osobní průkazy, složení zálohy 1000 Kč, uzavření nájemní smlouvy a zaplacení půjčovného. Zdarma je možné kolo uschovat ve stanicích na vybraných tratích. Po celodenním výletu za poznáním krás přírody a kulturních památek není nutné kolo vracet na místo, kde bylo vypůjčeno. Lze ho jednoduše vrátit i v jiných vyjmenovaných stanicích, kam opět lze dojet vlakem bez placení přepravného za vypůjčené kolo. Všechny půjčovny kol ČD jsou vybaveny kvalitními trekingovými a horskými koly s odborně prováděným servisem. Půjčovny kol Českých drah jsou v provozu každoročně v období od 1. dubna do 31. října.

Využití služeb půjčoven kol Českých drah nabízí následující výhody:

* nabídka kvalitních trekingových kol s odborně zajišťovaným servisem
* odpadá starost s přepravou kola na místo výletu
* na vybraných železničních tratích lze vypůjčené kolo přepravovat zdarma
* vypůjčené kolo je možné zdarma uschovat v úschovnách zavazadel Českých drah ve stanicích na vybraných tratí
* kolo lze vrátit v jiném místě, než kde bylo vypůjčeno
* kolo si lze předem rezervovat telefonicky nebo prostřednictvím internetu
* nízká cena půjčovného (150 resp. 170 Kč).

Východní Čechy

Ve východních Čechách mají vyznavači cyklistiky k dispozici půjčovnu kol v železniční stanici Česká Skalice. V této půjčovně si lze kola jak vypůjčit, tak i vrátit. Kola lze rovněž vracet také v železničních stanicích Červený Kostelec, Náchod nebo Nové Město nad Metují.

V okolí České Skalice lze vypůjčená kola bezplatně přepravovat ve vlacích na vybraných tratích. V případě východních Čech se jedná o tyto tratě:

026 Meziměstí - Opočno p. Orl. h.
030 Jaroměř – Bílá Třemešná
032 Jaroměř – Trutnov hl.n.
033 Starkoč - Václavce

Cena půjčovného za jedno kolo s jízdenkou ČD:

* na jeden den… 150 Kč

Cena půjčovného za jedno kolo bez jízdenky ČD:

* na jeden den… 170 Kč

Jižní Čechy

V jižních Čechách mají vyznavači cyklistiky k dispozici již deset půjčoven kol. Půjčovny se nacházejí v železničních stanicích České Velenice, Veselí nad Lužnicí, Jindřichův Hradec, Tábor, Třeboň, Telč, Volary, Horní Planá, Nová Pec a Černá v Pošumaví. V těchto půjčovnách si lze kola jak vypůjčit, tak i vrátit. Lidé, kteří si vypůjčí kolo v prvních šesti jmenovaných půjčovnách, mohou kolo vrátit také v železničních stanicích Bechyně, Chýnov, Roudná, Soběslav, Kardašova Řečice, Počátky – Žirovnice, Lomnice nad Lužnicí, Majdalena, Nové Hrady, Borovany, Nová Bystřice, Třešť, Dačice a Slavonice. Kola z půjčoven Volary, Horní Planá, Nová Pec a Černá v Pošumaví lze vrátit rovněž v železničních stanicích Prachatice, Kubova Huť, Kyjov a Český Krumlov.

V okolí stanic vybavených půjčovnami kol lze vypůjčená kola bezplatně přepravovat ve vlacích na vybraných tratích. V případě jižních Čech se jedná o tyto tratě:

194 Český Krumlov – Volary
194 Černý Kříž – Nové
197 Volary – Prachatice
198 Volary – Kubova Huť
199 České Budějovice – České Velenice
202 Tábor – Bechyně
220 Tábor – České Budějovice
224 Tábor – Horní Cerkev
225 Veselí nad Lužnicí – Horní Cerkev
226 Veselí nad Lužnicí – České Velenice
227 Kostelec u Jihlavy - Slavonice
228 Jindřichův Hradec – Obrataň
229 Jindřichův Hradec – Nová Bystřice

Cena půjčovného za jedno kolo s jízdenkou ČD:

* do 6 hodin… 100 Kč
* do 12 hodin… 150 Kč
* do 24 hodin… 200 Kč

Cena půjčovného za jedno kolo bez jízdenky ČD:

* do 6 hodin… 115 Kč
* do 12 hodin… 170 Kč
* do 24 hodin… 230 Kč

Moravskoslezský kraj

V Moravskoslezském kraji mají vyznavači cyklistiky k dispozici již tři půjčovny kol. Půjčovny se nacházejí v železničních stanicích Frenštát pod Radhoštěm, Ostravice a Jablunkov - Návsí.

V okolí stanic vybavených půjčovnami kol lze vypůjčená kola bezplatně přepravovat ve vlacích na vybraných tratích. V případě Moravskoslezského kraje se jedná o tyto tratě:

281 Valašské Meziříčí – Rožnov p. Radh.
320 Český Těšín - Mosty u Jablunkova
323 Frýdlant n. Ostr. – Valašské Meziříčí
324 Frýdlant nad Ostravicí – Ostravice
325 Veřovice - Kopřivnice

Cena půjčovného za jedno kolo s jízdenkou ČD:

* na jeden den… 130 Kč

Cena půjčovného za jedno kolo bez jízdenky ČD:

* na jeden den… 150 Kč

Západní Čechy

V západních Čechách mají vyznavači cyklistiky k dispozici již dvě půjčovny kol. Dne 1. 7. 2006 byla otevřena půjčovna kol v Plzni hl. n. a od 15. 8. 2006 začala plně fungovat druhá půjčovna v Konstantinových Lázních (půjčovna kol sídlí v Infocentru Konstantinovy Lázně – kulturní dům K. Lázně). V těchto půjčovnách si lze kola jak vypůjčit, tak i vrátit. Lidé, kteří si vypůjčí kolo v Plzni hl. n. nebo v Konstantinových Lázních mohou kolo vrátit také v železničních stanicích Kaznějov, Nepomuk a Rokycany.

V okolí stanic vybavených půjčovnami kol lze vypůjčená kola bezplatně přepravovat ve vlacích na vybraných tratích. V případě západních Čech se jedná o tyto tratě:

160 Plzeň – Plasy
170 Rokycany – Plzeň - Pňovany
177 Pňovany – Bezdružice
190 Plzeň – Nepomuk

Cena půjčovného za jedno kolo s jízdenkou ČD:

* do 6 hodin… 100 Kč
* do 12 hodin… 150 Kč
* do 24 hodin… 200 Kč

Cena půjčovného za jedno kolo bez jízdenky ČD:

* do 6 hodin… 115 Kč
* do 12 hodin… 170 Kč
* do 24 hodin… 230 Kč

Olomoucký kraj

V Olomouckém kraji mají vyznavači cyklistiky k dispozici již tři půjčovny kol. Půjčovny se nachází v železničních stanicích Olomouc hl. n., Litovel - předměstí a Jeseník.

V okolí stanic vybavených půjčovnami kol lze vypůjčená kola bezplatně přepravovat ve vlacích na vybraných tratích. V případě Olomouckého kraje se jedná o tyto tratě:

270 Zábřeh na Moravě – Přerov
271 Prostějov hl.n. – Chornice
273 Červenka – Senice na Hané
275 Olomouc hl.n. – Prostějov hl.n.
290 Olomouc hl.n. – Uničov
292 Mikulovice - Hanušovice
301 Olomouc hl. n. – Prostějov hl. n.
310 Olomouc hl. n. - Valšov

Cena půjčovného za jedno kolo s jízdenkou ČD:

* na jeden den… 130 Kč (resp. 110 Kč v půjčovně Jeseník)

Cena půjčovného za jedno kolo bez jízdenky ČD:

* na jeden den… 150 Kč (resp. 120 Kč. v půjčovně Jeseník)

Jižní Morava

Na jižní Moravě mají vyznavači cyklistiky k dispozici 5 půjčoven kol, a to v železničních stanicích Břeclav, Hodonín, Kyjov, Veselí nad Moravou a Znojmo. V těchto půjčovnách si lze kola jak vypůjčit, tak i vrátit. Kola lze navíc vracet i v železničních stanicích Šumná a Hrušovany nad Jevišovkou.

V okolí stanic vybavených půjčovnami kol lze vypůjčená kola bezplatně přepravovat ve vlacích na vybraných tratích. V případě jižní Moravy se jedná o tyto tratě:

241 Moravské Budějovice - Znojmo
244 Moravský Krumlov - Hrušovany nad Jevišovkou
246 Znojmo - Břeclav
250 Vranovice - Lanžhot
330 Staré Město u Uh. Hradiště - Břeclav
340 Nesovice - Uh.Hradiště
341 Staré Město u Uh. Hradiště - Bojkovice
343 Velká nad Veličkou - Hodonín

Cena půjčovného za jedno kolo s jízdenkou ČD:

* do 6 hodin… 100 Kč
* do 12 hodin… 150 Kč
* do 24 hodin… 200 Kč

Cena půjčovného za jedno kolo bez jízdenky ČD:

* do 6 hodin… 115 Kč
* do 12 hodin… 170 Kč
* do 24 hodin… 230 Kč

Liberecké kraj

V Libereckém kraji mají vyznavači cyklistiky k dispozici tři půjčovny kol. Půjčovny se nacházejí v železničních stanicích Turnov, Tanvald a Jičín. Kola vypůjčená v Turnově je možno vrátit v železničních stanicích Jičín nebo Tanvald. Kola vypůjčená v Jičíně nebo Tanvaldě je možno vrátit v železniční stanici Turnov.

V okolí stanic vybavených půjčovnami kol lze vypůjčená kola bezplatně přepravovat ve vlacích na vybraných tratích. V případě Libereckého kraje se jedná o tyto tratě:

030 Turnov – Semily
034 Smržovka – Josefův Důl
035 Tanvald - Harrachov
036 Železný Brod - Liberec
041 Jičín - Turnov
064 Lomnice n. Popelkou – Dolní Bousov
070 Turnov – Mnichovo Hradiště

Cena půjčovného za jedno kolo s jízdenkou ČD:

* na jeden den… 150 Kč

Cena půjčovného za jedno kolo bez jízdenky ČD:

* na jeden den… 170 Kč

Více informací o službách půjčoven kol a dalších nabídkách pro cykloturisty lze získat na internetových stránkách Českých drah www.cd.cz – v sekci CESTOVÁNÍ VLAKEM / NABÍDKA SLUŽEB / PŮJČOVNY KOL.


České dráhy: jediný český dopravce s komplexními službami pro cyklisty. Nabídku služeb zastřešuje zákaznický koncept ČD Bike.

České dráhy rozvíjejí již několik let řadu služeb pro cyklisty a cykloturisty. Postupně nabídly přepravu jízdních kol, jejich úschovu a rozvíjejí také půjčovny jízdních kol. Široké spektrum služeb pro cyklisty je součástí ucelené koncepce ČD BIKE. Ta zahrnuje dosavadní služby v této oblasti, které se dále rozšiřují. Příkladem může být vybavenost nových vlaků místy pro jízdní kola, např. jednotky Regionova či rychlovlaku SC Pendolino. Úpravy na uložení jízdních kol se provádějí také v dalších vozech. Zřizuje se i síť půjčoven kol a další služby.

České dráhy zajišťují přepravu jízdních kol téměř ve všech svých vlacích. Většinu vlaků je možné označovat jako dokonce jako cyklovlaky, protože nabízejí kapacitu pro větší počet jízdních kol (8 a více). Tyto spoje jsou označeny buď symbolem jízdního kola, který představuje tzv. zjednodušenou přepravu, nebo kufru, který označuje úschovu zavazadel a jízdních kol ve vlacích (služebních vozech). Tyto spoje jezdí jak v regionální tak dálkové dopravě po celý týden a po celý rok, a tak na rozdíl od nabídky cyklobusů nejsou omezeny jen na krátké sezónní období letních prázdnin a víkendových dní. Cena za přepravu jízdního kola zjednodušenou formou v označeném voze pro cestující vybavených prostorem pro kola i v pojízdné úschovně je 20 Kč za vlak. Ve vybraných rychlících a spojích EuroCity lze rezervovat místa pro kola. Cena rezervace je 30 Kč. V některých vlacích, např. ve spojích SC Pendolino, je rezervace místa pro kolo povinná.

Nechte kolo na nádraží

Vlaková nádraží Českých drah nabízejí také nejucelenější systém úschoven zavazadel a jízdních kol v České republice. Ty lze v mnoha stanicích využít například při čekání na plánovaný spoj spojeno s prohlídkou daného místa. Možnost úschovy kol je řešena podle místních podmínek. Ve vybraných regionech jsou dokonce některé stanice vybavené speciálními prostory pro úschovu jízdních kol. Na dalších stanicích a zastávkách jsou různé systémy stojanů pro umístění zajištění jízdního kola.

České dráhy rozšířily své služby také o systém půjčoven jízdních kol. V současné době funguje 14 půjčoven na jihu Čech, v Polabí, v oblasti Českého ráje, v Jizerských horách a na východě Čech, na střední Moravě a v Podbeskydí. Výhodou půjčoven je, že si nemusíte brát s sebou jízdní kolo na delší cestu nebo na celou dovolenou, pokud jej využijete jen třeba na jediný výlet. Přeprava kola je ve vlacích umožňující přepravu kol na vybraných tratích v okolí půjčoven bezplatná. Ve vybraných lokalitách je pak dokonce možné jízdní kolo vrátit v jiné stanici, než ve které bylo zapůjčeno.

Podpora cykloturistiky

Cykloturistiku podporují i další aktivit Českých drah. Vedle úpravy a modernizace vozů pro přepravu jízdních kol se rozšiřuje systém spojů včetně mezinárodní přepravy, kde je kola možné přepravovat. V letošním roce se připravuje také rozšíření sítě cyklopůjčoven. Je vytipováno několik stanic, kde by si cestující Českých drah v budoucnosti mohli zapůjčit jízdní kolo. S obcemi a kraji, které mají zájem o spolupráci s Českými drahami, pak umožňujeme další podporu např. v podobě map turistických cílů, cyklotras či označení cyklotras v blízkosti stanic. Do tohoto kontext zapadá i program Regionovou vaším krajem, který nabízí propagaci turistických možností v daných regionech. Nezanedbatelná je také spolupráce se zahraničními železnicemi, které jednak umožňují našim cykloturistům pohodlně cestovat za evropskými cyklotrasami, ale především zajišťují dopravu cyklistů do České republiky.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist