Jan Mikulička "> Putovní výstava představí brownfieldy v kraji, které dostaly druhou šanci - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/putovni-vystava-predstavi-brownfieldy-v-kraji-ktere-dostaly-druhou-sanci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Putovní výstava představí brownfieldy v kraji, které dostaly druhou šanci

28. března 2022 | Liberecký kraj
Autor: Jan Mikulička, tel: 485 226 324
Kittelův dům, výtopna Kořenov, zámek Svijany, lůžkový hospic, pivovar ve Cvikově, část továrny v Andělské hoře nebo bývalá textilní továrna ve Frýdlantě. To jsou příklady revitalizovaných brownfieldů Libereckého kraje, které jsou k vidění až do 11. dubna na putovní výstavě v Obchodním centru Fórum v Liberci.

Výstavu pořádá Liberecký kraj ve spolupráci s Agenturou regionálního rozvoje. Lze ji, podobně jako krajskou webovou databázi brownfields a greenfields na území regionu, považovat za účinný nástroj, který přispěje k novému využití zanedbaných a nefunkčních objektů či areálů.

„Mám radost z toho, že řadu zanedbaných a opuštěných brownfieldů se podařilo zachránit a vdechnout jim nový život, ať už to byly například areály pivovarů ve Frýdlantu a Cvikově, textilní továrna v Semilech, která slouží dnes městskému úřadu či usedlost v Oldřichově v Hájích, jež se proměnila v centrum ekologické výchovy. V současné době prochází regenerací například letitý brownfield v Liberci – komplex bývalé ostašovské slévárny,“ řekl radní Jiří Ulvr, krajský radní pro rezort hospodářského a regionální rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Putovní expozice, které mapují revitalizované brownfieldy, se konají každý rok. V minulých letech je bylo možné zhlédnout v Liberci, Jablonci nad Nisou, Semilech, Hrádku nad Nisou, České Lípě, ve Frýdlantě, Jičíně, Chrastavě, Železném Brodě, Doksech, Jilemnici, Turnově, Lomnici nad Popelkou a dalších obcích a městech Libereckého kraje.

Kdo by měl zájem dozvědět se více o této tematice, může navštívit web www.investujpodjestedem.cz. „Tam lze získat další informace a vyhledat i vhodné lokality pro podnikatelské záměry. Je také možné se obrátit na Agenturu regionálního rozvoje, která portál spravuje a je připravena zprostředkovat potřebné informace,“ doplnil radní Ulvr.

Další užitečné informace se nalézají na webových stránkách odboru regionálního rozvoje a evropských projektů krajského úřadu http://regionalni-rozvoj.kraj-lbc.cz. Web Agentury regionálního rozvoje je na www.arr-nisa.cz a obchodního centra Fórum na www.forumliberec.cz.
Jan Mikulička, tel: 485 226 324
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist