https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/raci-mor-se-siri
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Račí mor se šíří!

31. července 2018 | MŽP ČR
Autor: Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 944, 267 122 534
Po Beskydech hlásí šíření nákazy Křivoklátsko. Další lokalita velkého úhynu vzácných raků kvůli račímu moru byla potvrzena. Prosíme proto veřejnost o pomoc.

O úhynu raků v Beskydech, způsobeném račím morem, jsme informovali v polovině letošního června zde. Další úhyn raků byl nahlášen v Evropsky významné lokality Stroupínský potok v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Laboratorní analýzy opět potvrdily jako příčinu úmrtí raků račí mor.

Mrtví jedinci raků kamenáčů a raků říčních byli nalezeni na Kublovském a Stroupínském potoce. U všech testovaných jedinců byl potvrzen račí mor. Přeživší stovky raků z Bzovského potoka byly následně přemístěny na novou lokalitu, aby nedošlo k dalším úhynům a šíření nákazy. Zároveň byly v okolí rozmístěny cedule s upozorněním na nákazu račím morem.

Další mrtví jedinci byly hlášení na Svinařském potoce. Tam situaci navíc komplikuje stávající sucho, což může být pro případné přeživší jedince raků fatální.

O stávající situaci naleznete informace na stránkách AOPK ČR (http://invaznidruhy.nature.cz/aktuality/raci-mor-v-evl-stroupinsky-potok/) a aktuální mapu s výskyty račího moru a nepůvodních druhů raků (https://heis.vuv.cz/data/webmap/datovesady/projekty/raci2017/).


Prosba o pomoc
V případě nálezů uhynulých raků, kontaktujte prosím AOPK ČR na invaznidruhy@nature.cz či Výzkumný ústav vodohospodářský TGM na jitka.svobodova@vuv.cz.

Pokud se pohybujete v oblasti, kde se račí mor vyskytuje, dodržujte následující pokyny:
- nesnažte se zachraňovat raky přesunem na jiná místa, naopak se tím přispívá k šíření račího moru do dosud nekontaminovaných toků,
- předměty, které se dostaly do kontaktu s vodou, jako jsou holínky či rybářská výstroj, důkladně dezinfikujte horkou vodou, Savem nebo řádným vysušením na slunci,
- nepřevážejte vodu na jiná místa (třeba kvůli zalévání zeleně, z vodohospodářských nebo rybářských potřeb). Voda je kontaminovaná sporami této plísně a můžete ohrozit zdravé raky,
- nevypouštějte nepůvodní raky z chovů do vodních toků.
Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 944, 267 122 534 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist