https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/rada-hl.m.prahy-souhlasila-s-vystavbou-metra-d-v-useku-pankrac-nove-dvory
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hl. město Praha: Rada hl. m. Prahy souhlasila s výstavbou metra D v úseku Pankrác – Nové Dvory

8. června 2021 | Hl. město Praha
Rada hl. m. na pondělním jednání projednala další důležitý milník v projektu metra D, a to výstavbu úseku Pankrác – Nové Dvory. Současně pověřila Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) realizací stavby. Na stejný úsek, tj. Pankrác – Nové Dvory, DPP loni v lednu podal žádost o stavební povolení. Materiál k metru D, který radní odsouhlasili, poslouží jako důležitý předpoklad pro získání financování z evropských fondů popřípadě i pro získání úvěru z Evropské investiční banky. O materiálu bude ještě rozhodovat Zastupitelstvo hlavního města Prahy.

Hlavní město Praha chce metro D zprovoznit co nejdříve, proto postupuje od nejnáročnějších a zároveň nejpotřebnějších úseků. Část Pankrác – Nové Dvory, která bude moci po dokončení fungovat samostatně, zahrnuje pět stanic: Pankrác – Olbrachtova – Nádraží Krč – Nemocnice Krč – Nové Dvory plus přestup na linku C na Pankráci. Na obou koncích bude mít obratové koleje, proto je samostatně životaschopný. Předpokládané celkové náklady na výstavbu a zprovoznění úseku, tj. včetně napájení, trakce, nákupu a poměrné části dopravního systému automatického metra (vlakové soupravy, zabezpečovací zařízení, nástupištní stěny) bude podle rozpočtu odhadovaného na současnou cenovou úroveň a inflaci činit 52 miliard Kč.

„Výstavba nové linky metra D je jednou ze zásadních priorit rozvoje dopravní infrastruktury hlavního města. Metro D má tvořit klíčovou páteř pražského systému veřejné dopravy a ulevit přetížené dopravní situaci v jižním oblasti města – zejména v Krči, Lhotce, na Novodvorské nebo v Libuši, kde bydlí až 150 tisíc obyvatel. Nepochybný přínos bude mít metro D ruku v ruce s dalšími investicemi do rozvoje tramvajových tratí i pro obyvatele Středočeského kraje a všechny osoby, které do Prahy přijedou z celé České republiky i ze zahraničí,” uvedl primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib. „Ve všech evropských metropolích se na takto zásadních dopravních stavbách finančně podílí stát, u nás se tomu ale brání. Přitom kvůli parlamentnímu hlasování ODS a ANO bylo z městského rozpočtu odsáno 2,5 miliardy ročně, tedy 10 miliard za každé čtyři roky. Budeme proto dále jednat s ministerstvem pro místní rozvoj a ministerstvem dopravy o možnosti financovat metro D za spoluúčasti rozpočtu Evropské unie nebo kombinovanou formou z Evropské unie i státního rozpočtu,” dodal primátor Hřib.

Pro úsek Pankrác – Nové Dvory se prozatím počítá s kombinací financování z vlastních zdrojů hlavního města Prahy a kombinací úvěrů od Evropské investiční banky a komerčních bank. Město se nicméně chystá o jeho financování ještě jednat se státem. Pro další úseky již ale bude nezbytná účast státu, mimo jiné s ohledem na zákonem přísně stanovené dluhové stropy českých měst.

„Je škoda, že se k tak významné infrastrukturní stavbě s celostátním přesahem současná vláda chová macešsky. Až do roku 2004 se stát vždy na financování stavby pražského metra podílel. Prodloužení trasy A v roce 2015 zůstalo poprvé jen na bedrech Prahy s přispěním fondů EU, nicméně tehdejší premiér alespoň přislíbil, že další projekty stát pomůže spolufinancovat. Tento slib ale zůstal nenaplněný. Městský rozpočet není na takové investice stavěný a v zahraničí je běžné, že se na nich podílí státní rozpočty. Doufáme, že po Sněmovních volbách se přístup nové vlády k Praze změní,“ řekl Pavel Vyhnánek, náměstek primátora pro finance a rozpočet.

Dopravní podnik hl. m. Prahy momentálně soutěží zhotovitele stavby. Aby mohl podepsat smlouvu s budoucí zhotovitelem, musí mít oficiální garanci od hlavního města Prahy na financování veřejné zakázky.

Výstavba celého úseku Pankrác – Nové Dvory by měla trvat zhruba 7,5 roku. Nejdéle se vzhledem ke geologickým poměrům na pankrácké pláni a napojení na linku C bude stavět úsek Pankrác – Olbrachtova. Na jeho zhotovitele i dodavatele monitoringu a pasportizace DPP loni v lednu vypsal dvě veřejné zakázky.

Stavba druhého úseku Olbrachtova (mimo) – Nové Dvory bude o 1,5 roku kratší, hotova bude už za 6 let. Výstavba zbylých plánovaných úseků, tj. Nové Dvory (mimo) – Depo Písnice včetně vlakového depa potrvá 4 roky, Pankrác – Náměstí Míru pak necelých 6 let. Ambice hlavního města je všechny etapy dokončit zároveň, proto se s některými začne o něco později vzhledem ke kratší době jejich realizace. Proto je aktuálně odsouhlasený úsek Pankrác – Nové Dvory v nejvyšší fázi připravenosti. Zároveň je ale realizace navazujících etap podmíněna dalším jednáním se státem a EU o financování.

V návaznosti na materiál, který odsouhlasila Rada hl. m. Prahy, připravuje DPP vyhlášení dalších veřejných zakázek. Pro úsek Olbrachtova (mimo) – Nové Dvory by to na přelomu letošního a příštího roku měl být tendr na zhotovitele stavby a také na dodavatele komplexního monitoringu a pasportizace tak, aby stavbu tohoto úseku mohl DPP zahájit v dubnu 2023. V návaznosti na dokončení v současnosti probíhajících předběžných tržních konzultací s potenciálními dodavateli DPP v průběhu příštího roku plánuje vyhlásit také veřejnou zakázku na kompletní dopravní systém automatického metra pro metro D a případně její rozšíření o automatizaci linky C.

„Metro D patří mezí nejdůležitější infrastrukturní stavby v Praze. Využívat jej budou nejen Pražané, ale také obyvatelé ze satelitních obcí na jih od Prahy. Odlehčí tak nejen příjezdu do Prahy po D1, ale také Strakonické a příjezdům skrz Kunratice, Libuš a následně Krč. Pomůžeme životnímu prostředí, protože přemístíme automobilovou i autobusovou dopravu do metra, která metro v jihozápadní části Prahy v současnosti supluje. A ušetříme tím Pražanům spoustu času při cestě do centra,“ zdůraznil Adam Scheinherr, náměstek primátora pro oblast dopravy a předseda dozorčí rady DPP.

„Jsem nesmírně rád, že Rada hlavního města Prahy souhlasila s výstavbou a financováním prvního úseku metra D Pankrác – Nové Dvory. Je to jasný signál všem subjektům, že Praha se čtvrtou linkou metra jednoznačně počítá, a další z milníků tohoto projektu, který nám nyní například umožní ve spolupráci s městem jednat s bankovními institucemi o konkrétní podobě financování výstavby. Teď nás brzdí už jednom externí faktory. Vydání stavebního povolení v právní moci očekáváme v optimistické variantě letos na konci léta, v pesimistické pak na jaře roku 2022, a dále čekáme na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v obou veřejných zakázkách na zhotovitele stavby i monitoringu a pasportizace. My jsme připraveni začít s výstavbou co nejdříve, každé zdržení pak stavbu metra D zbytečně prodražuje,“ doplnil Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist