https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/rada-vlady-pro-udrzitelny-rozvoj-pripravuje-strategicky-dokument-rozvoje-cr-do-roku-2030
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Úřad vlády: Rada vlády pro udržitelný rozvoj připravuje strategický dokument rozvoje ČR do roku 2030

18. července 2016 | Úřad vlády
Autor: Zbyněk Machát, tel: 774966586
Premiér Bohuslav Sobotka dnes předsedal již 31. zasedání Rady vlády pro udržitelný rozvoj. Hlavním bodem jednání byl návrh strategického dokumentu Česká republika 2030, který stanovuje dlouhodobé priority rozvoje české společnosti. Dokument by měl zároveň sloužit jako strategie pro zvýšení kvality života v ČR pro současné i budoucí generace.

Připravovaná koncepce je aktualizací Strategického rámce udržitelného rozvoje ČR z roku 2010. Návrh nového dokumentu definuje šest klíčových oblastí pro rozvoj České republiky do roku 2030:

Lidé a společnost;
Udržitelný hospodářský model;
Ekosystémy;
Udržitelný rozvoj sídel a území;
Česká republika podporující udržitelný rozvoj v Evropě a ve světě;
Dobré vládnutí pro udržitelný rozvoj.

Obsahuje celkem 26 strategických cílů, které jsou v souladu se záměrem vlády vést Českou republiku na základě sociálně a ekologicky orientovaného tržního hospodářství k prosperitě. Nejen touto strategií vláda přispívá k udržitelnému rozvoji. Po mnoha letech se podařilo schválit Politiku ochrany klimatu a dojednala se budoucnost procesu EIA.

„Cílem naší vlády je dlouhodobá všeobecná prosperita české společnosti. Úkolem strategického dokumentu Česká republika 2030 je poskytnout odpověď na otázku, do kterých oblastí by ČR měla napřít své úsilí a zdroje, pokud chce být v roce 2030 společností s vysokou kvalitou života zajištěnou také odolným hospodářstvím. Měli bychom být také schopni se dále rozvíjet v rámci ekosystémových limitů a globálního společenství,“ řekl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

V rámci přípravy dokumentu bylo v roce 2015 osloveno více než pět desítek institucí, které zaslali přes sto sedmdesát tezí k rozvoji České republiky. Vyhodnocením těchto podkladů bylo identifikováno 6 klíčových oblastí, které dále projednaly výbory a pracovní skupiny Rady vlády pro udržitelný rozvoj. V první polovině roku 2016 proběhlo k těmto klíčovým oblastem šest jednání, kterých se zúčastnily takřka tři stovky zástupců a zástupkyň soukromého, neziskového a veřejného sektoru. Podněty z těchto kulatých stolů byly zohledněny v přeloženém draftu dokumentu.

Rada vlády pro udržitelný rozvoj v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou vzala předložený návrh strategického dokumentu „Česká republika 2030“ na vědomí a uložila sekretariátu Rady vlády do příštího jednání vypořádat a zapracovat připomínky členů a členek Rady vlády a uspořádat v průběhu července a srpna 2016 platformu pro veřejnou elektronickou konzultaci a na příštím jednání předložit finální podobu strategického dokumentu „Česká republika 2030“.

Zbyněk Machát, tel: 774966586 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist