https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/radek-holomcik-kurovcova-kalamita-neni-zpusobena-jen-klimatickou-zmenou-ale-i-spatnym-hospodarenim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Pirátská strana: Radek Holomčík: Kůrovcová kalamita není způsobená jen klimatickou změnou, ale i špatným hospodařením

19. dubna 2018 | Pirátská strana
Před pár dny vyšel na serveru ihned.cz zneklidňující článek o loňské kůrovcové kalamitě ve Slezsku a na severní Moravě. Článek se také věnoval kontrole České inspekce životního prostředí, která probíhala od loňského srpna. Protokol o kontrole jsem se pokoušel od inspekce získat, ovšem neúspěšně.

Z vyjádření náměstka pro řízení Sekce ochrany přírody a krajiny Ministerstva životního prostředí, Ing. Vladimíra Dolejského, který je o výsledcích kontroly informován, je nicméně zřejmé, že situace není způsobená jen klimatickou změnou, jak se nás snaží přesvědčit vedení Lesů ČR, ale svůj významný podíl má i špatný způsob hospodaření a nečinnost. Z dostupných informací vyplývají závažná zjištění.

Lesy ČR okamžitě nezabránily šíření kůrovce tak, jak jim přikazuje lesní zákon a vyhláška 101 o ochraně lesa a nechali, aby se kůrovce rozšířil do okolních lesů, ať už vědomě či nevědomě. Podle náměstka Dolejského se může jednat o nedbalostní trestný čin. Je zřejmé, že v minulosti došlo k závažným pochybením výrazně zhoršujícím kalamitu, ale nic nenasvědčuje tomu, že v budoucnu dojde k jakékoliv nápravě. Popsanou situaci považuji za extrémně vážnou a to jak hospodářsky, tak zejména ekologicky.

Proto jsem pana ministra Brabce požádal, aby mi aktuální situaci ozřejmil.


Doplňující komentář Dany Balcarové, předsedkyně sněmovního Výboru pro životní prostředí
Jsem negativně překvapena nečinností České inspekce životního prostředí. Nerozumím tomu, jak je možné, že ČIŽP v rámci kontroly činí závažná zjištění od druhé poloviny srpna 2017, ale dodnes nepřijala žádná nápravná opatření.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist