https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ralsko-stredoevropske-safari-nebo-dalsi-satelit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Pro KRAJinu: Ralsko: středoevropské safari nebo další satelit?

23. září 2020 | Pro KRAJinu
V bývalém vojenském prostoru u Milovic před několika lety spolek Česká krajina založil výběh pro divoké koně a pratury. Tato zvířata kdysi utvářela českou krajinu, jedinečnou step, kterou potřebují k přežití vzácné druhy motýlů a dalšího hmyzu. Přesně to se u Milovic stalo a oblast o ploše 1 km2 je dnes magnetem pro turisty a lidi, kteří mají rádi přírodu.

V Libereckém kraji máme bývalý vojenský prostor Ralsko, mnohem větší než Milovice. Ralsko je jedinečný kus opuštěného území, stávající oboru Židlov se stádem zubrů je možné násobně zvětšit, vypustit do ní další zvěř – divoké koně, pratury. Ti pomohou utváření unikátní lesostepi, může vzniknout vlastně takové safari, svou rozlohou největší ve střední Evropě. Stávající menší sídla se budou citlivě rozvíjet hlavně jako základny pro související cestovní ruch.

Pro tuto převážně neosídlenou část území Libereckého kraje si nechalo v minulých letech vedení kraje zpracovat rozvojovou studii. Ta navrhuje vystavění dvou sídel v místě Kuřívod a Ploužnice pro cca 15.000 obyvatel. S tím nesouhlasíme. Domy a byty se mají stavět tam, kde jsou další podmínky pro život. Tedy v dosahu sídel, ve kterých jsou pracovní příležitosti, školy, zdravotnická zařízení, vodovody či čistírny odpadních vod apod. Budování nových sídel uprostřed lesů, ze kterých se bude leda za vším daleko dojíždět, popírá základní principy rozumného urbanismu. Příští roky vedení kraje rozhodne i o osudu Ralska a my to vidíme jasně.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist