https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/reakce-aldp-a-sdp-na-petici-strany-zelenych-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ALDP a SDP: Reakce ALDP a SDP na petici Strany zelených

17. srpna 2017 | ALDP a SDP
Dne 7. 8. 2017 byla publikována petice Strany zelených s výzvou ministru zemědělství včetně několika dalších článků.

Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků (ALDP) je apolitickým dobrovolným sdružením podniků v lesnictví a dřevozpracujícím průmyslu. Členové patří k největším společnostem v uvedených odvětvích s ročním objemem vytěženého dříví v ČR cca 5 mil m3 a zpracovaného dříví cca 11 mil m3, z něhož je výrazná většina z domácích zdrojů.

Společenstvo dřevozpracujících podniků v ČR (SDP) je sdružením více než 90 především malých a středních dřevozpracujících firem a ostatních subjektů jejichž činnost souvisí se zpracováním dřeva. Členové SDP ročně zpracují více než 1,5 mil m3 dřeva.

Z výše uvedeného vyplývá, že se tvrzení obsažená v petici významně dotýkají činnosti členů ALDP i SDP. Plně souhlasíme s nutností chránit přírodu a chovat se v lese s odpovědností k příštím generacím. Přesto s řadou tvrzení obsažených v petici musíme vyjádřit nesouhlas.

Zásadně odmítáme vyjádření, že „těžaři ničí české lesy a nešetrně sečou dřevo“. Jsme toho názoru, že platný lesní zákon, dlouhodobá tradice hospodaření v lesích i přístup všech stran při provádění těžeb v lesních porostech je v souladu s šetrným přístupem a dodržováním principů trvalé udržitelnosti! Věříme, že jedním z důkazů je i trvale rostoucí plocha lesů i zásoby dříví v českých lesích!

Stejně tak odmítáme tvrzení prezentované stranou Zelených, že bez FSC certifikace státních lesů dojde ke krachu dřevozpracovatelského průmyslu v České republice. Jsme přesvědčení, že situace u nás je obdobná jako v sousedních zemích (např. Rakousku, Německu či Slovensku), kde je tradičně velmi silný dřevozpracující průmysl a lesy rovněž nejsou významně certifikovány systémem FSC.

ALDP a SDP nechce komentovat některá dále uváděná tvrzení o šetrnosti či výhodnosti jednoho certifikátu vůči druhému. Za nejvhodnější považujeme, aby došlo k vzájemnému uznávání obou certifikátů a stejný princip, aby dodržovaly i nadnárodní společnosti. Dle našeho názoru by tím ubyla jedna naprosto zbytečná překážka dodávek dříví od různých evropských vlastníků lesů do zpracovatelského řetězce.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist