https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/reakce-ministra-brabce-a-reditele-spravy-np-sumava-na-doporuceni-svetoveho-kongresu-iucn
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Reakce ministra Brabce a ředitele Správy NP Šumava na doporučení světového kongresu IUCN

7. září 2016 | MŽP ČR
Autor: Petra Roubíčková, tel: 739 242 382
"Bereme na vědomí doporučení světového kongresu IUCN, které se koná v těchto dnech na Havaji. Nicméně informace, které k nám z IUCN proudí, se poměrně zásadně liší. V květnu se totiž v ČR uskutečnilo zasedání Světové komise pro chráněná území, nejvyššího vědeckého orgánu IUCN pro chráněná území. Její předsedkyně Kathy MacKinnon na jednání s MŽP i ředitelem Národního parku Šumava Pavlem Hubeným jednoznačně podpořila dosavadní přístup MŽP a správy národního parku k ochraně přírody na Šumavě s tím, že odpovídá nárokům mezinárodní kategorie IUCN.

O žádném dalším či okamžitém rozšiřování bezzásahového území či podmínkách nebyla s vědci z IUCN řeč. Jelikož jsou pro nás odborné informace rozhodně směrodatnější než "politické" proklamace na Honolulu, MŽP nebude reflektovat přijatou rezoluci, kterých řídící orgány IUCN přijaly v posledních dnech desítky najednou. V Poslanecké sněmovně čeká na hlasování ve 3. čtení novela zákona o ochraně přírody a krajiny a její znění, které počítá se zachováním současného rozsahu bezzásahových zón minimálně do roku 2035, dává přírodě možnost si s bezzásahovými plochami poradit sama. Pokud bude její vývoj příznivý, můžeme se za 15 let bavit o možném rozšíření bezzásahových zón. Ani politici ani neziskové organizace by neměli přikazovat přírodě, jak se má chovat," řekl dnes ráno ministr Brabec.

A ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený k tomu dodává: "V současné době není možné jasně říci, jak bude vypadat bezzásahovost na území Národního parku Šumava po roce 2030.Aktuálně se totiž projednávají dva zásadní dokumenty, které vývoj na Šumavě ovlivní - plán péče a novela zákona o ochraně přírody číslo 114. Na novelu bude navazovat projednávání nové zonace, která by měla po dobu patnácti let zachovávat současnou rozlohu bezzásahového území. Až teprve po této době se vyhodnotí probíhající přírodní procesy v nejcennějších územích a bude se rozhodovat, zdali rozšiřovat bezzásahové území a na jaké ploše."
Petra Roubíčková, tel: 739 242 382 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist