https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/reakce-mzp-metodika-serveru-hlidac-smluv-je-prapodivna-ocernuje-i-ty-kteri-dusledne-dodrzuji-zakony
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Reakce MŽP: Metodika serveru Hlídač smluv je prapodivná, očerňuje i ty, kteří důsledně dodržují zákony

6. ledna 2017 | MŽP ČR
Autor: Petra Roubíčková, tel: 267 126 396, 739 242 382
Ministerstvo životního prostředí se ohrazuje vůči opakovaným vyjádřením provozovatele serveru Hlídač smluv Michala Bláhy v médiích, týkajících se počtu a hodnoty zveřejněných smluv, které MŽP vkládá do registru smluv. Ministerstvo životního prostředí dle povinnosti vyplývající ze zákona od 1. 7. 2016 důsledně zveřejňuje všechny nově uzavřené smlouvy nad 50 tisíc Kč (bez DPH), které uzavře s dodavatelskými subjekty. To, že jejich hodnota celkově nedosahuje určité korunové hodnoty nebo nedosahuje počtu jako u ostatních ministerstev, nebo dokonce nedosahuje nějaké výše v porovnání s celkovým rozpočtem MŽP, neznamená, že by ministerstvo mělo být dle přímého vyjádření Michala Bláhy, citovaného včera v Deníku (http://www.denik.cz/z_domova/bic-na-korupci-urady-se-do-zverejnovani-smluv-nezenou-taji-ceny-a-chteji-vyjim-20170105.html), ostudné, nedodržovalo by zákon nebo by snad mělo něco tajit.

Taková logika provozovatele serveru a tak i zjevně jeho metodika hodnocení je naprosto scestná a očerňuje (zřejmě nejen) Ministerstvo životního prostředí. Rozpočet Ministerstva životního prostředí je tvořen z více než 95 % tzv. transfery, tedy prostředky, které se v průběhu roku převádí subjektům, které získají dotaci v různých dotačních titulech MŽP (např. Nová zelená úsporám, OPŽP, Národní program Životní prostředí atp.). Zde smlouvu nahrazuje Rozhodnutí o poskytnutí dotace, které se do registru smluv ovšem nezadává. Po odečtení těchto prostředků a dále prostředků na mzdy zaměstnanců se rozpočet MŽP na jeho provoz sníží na 1,6 mld. Kč. MŽP v roce 2016 zveřejnilo všechny smlouvy, tak jak mu ukládá zákon, v hodnotě přes 200 mil. Kč. To je přes 12 % provozního rozpočtu MŽP. Zároveň je nutné upozornit, že do registru se vkládají nově uzavřené smlouvy. Hodnocení opět naprosto nereflektuje fakt, že některé smlouvy mohou být na úřadech uzavřené z předchozích let na delší časové období. Odmítáme tak tvrzení provozovatele serveru a vyzýváme média, aby referovala o pravdivých skutečnostech a nemátla veřejnost zcela nepravdivými údaji.
Petra Roubíčková, tel: 267 126 396, 739 242 382 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist