https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/reakce-mzp-na-aktualni-zpravu-nku-k-protipovodnovym-opatrenim-v-ceske-republice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Reakce MŽP na aktuální zprávu NKÚ k protipovodňovým opatřením v České republice

2. března 2020 | MŽP ČR
Autor: Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 944, 267 122 534
„Prostředky MŽP, jejichž čerpání kontroloval Nejvyšší kontrolní úřad ( stránkách NKÚ zde), cílí mj. na přírodě blízká protipovodňová opatření na korytech vodních toků a v přilehlých nivách. Těžiště žadatelů o dotaci na tato opatření tak leží na správcích vodních toků, tedy státních podnicích povodí, a na státním podniku Lesy ČR. Ministerstvo životního prostředí opakovaně jednalo s podniky povodí i s Ministerstvem zemědělství, aby čerpaly a upřednostňovaly prostředky na přírodě blízká povodňová opatření z našich dotačních programů. Ta pomůžou nejenom proti povodním, ale také jsou to opatření, která velmi efektivně pomohou se zadržováním vody v krajině. Vedle pozitivních efektů pro životní prostředí navíc čerpání prostředků z evropského Operačního programu Životní prostředí ušetří prostředky ze státního rozpočtu. V posledním půlroce jsme také dokonce zvýšili dotační podporu těchto opatření z 85 na 95 %, což je další z pozitivních motivací směrem k podnikům povodí. Žadatelé ale k podávání žádostí na realizaci projektů nijak jinak donutit nemůžeme, a týká se to samozřejmě všech žadatelů, nejenom povodí,“ reaguje na dnešní zprávu NKÚ tisková mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

„Z výsledku šetření NKÚ není zřejmé, proč některé stavební úřady povolují výstavbu v aktivních záplavových zónách, což je zákonem zakázáno. Budeme určitě jednat s Ministerstvem pro místní rozvoj, pod které spadají stavební úřady, aby zajistilo nápravu a důslednou metodickou pomoc svým stavebním úřadům,“ doplňuje mluvčí MŽP Petra Roubíčková.
Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 944, 267 122 534
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist