https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/reakce-na-patecni-reportaz-televize-nova-k-navrhu-na-upravy-zakona-na-ochranu-zvirat-proti-tyrani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Reakce na páteční reportáž televize Nova k návrhu na úpravy zákona na ochranu zvířat proti týrání

17. února 2020 | MŽP ČR
Autor: Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 944, 267 122 534
Páteční reportáž televize Nova byla zcela nepřesná v některých bodech, které vyvolaly tvrdou reakci některých majitelů cirkusů vůči ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi. Uvádíme proto, co a jak přesně ministr Brabec řekl, a uvádíme zkratkovitou zprávu televize Nova na pravou míru.

V první řadě ministr životního prostředí neřekl, že cirkusy obchodují se zvířaty a mají je na byznys. Toto redaktorce Janochové sdělil pouze v souvislosti s mazlícími koutky, kde tomu tak opravdu je, a jejichž majitelé se zvířaty čile obchodují, množí je a v posledních letech jsme zaznamenali nejeden případ týrání. Proti těmto praktikám míří návrh novely zákona na ochranu zvířat proti týrání formou pozměňovacího návrhu poslance Babiše, a dále poslance Schillera a poslankyně Fialové, který ve středu projednají parlamentní výbory pro životní prostředí a zemědělství. Návrh zakazuje rozmnožování velkých šelem a lidoopů v České republice od účinnosti zákona a dále zakazuje dovoz šelem a lidoopů do ČR.

Toto opatření by mělo vést ke snížení motivace odchovávat velké šelmy a další vybrané druhy pro obchodní účely (za účelem zisku) a je reakcí na zjištěné případy množení velkých šelem právě pouze za účelem jejich komerčního využití. Zákaz má rovněž zabránit nekontrolovanému množení jedinců v příloze uvedených druhů, které mají většinou neznámý původ a ohrožují v případě reintrodukce biodiverzitu daného druhu. Zároveň pozměňovací návrh zakazuje dovoz těchto druhů zvířat do ČR s výjimkou účelu chovu v zoologických zahradách. Toto opatření zamezí případné náhražce poptávky dovozem těchto druhů ze zahraničí.

K cirkusům se vztahuje další úprava zmiňovaného zákona, která je rovněž součástí uvedených pozměňovacích návrhů a to zákaz drezury nově narozených mláďat všech volně žijících druhů, výjimka by platila pro zoologické zahrady s licencí a sokolníky. Cílem opatření je postupné omezení chovu volně žijících zvířat k vystupování a jejich vystavování v podmínkách, které nerespektují jejich biologické a ekologické potřeby. Navrhované zpřísnění je v souladu s aktuálními trendy v ochraně ohrožených druhů volně žijících zvířat, které jsou chovány v zajetí a má podporu z řad odborníků a veterinářů.

Důrazně se tedy ohrazujeme proti vyznění reportáže televize Nova, kde při jejím zpracování došlo k chybě, ministrova slova byla vytržena z kontextu a celá reportáž tak mohla být pochopena jinak, než jak se ministr životního prostředí vyjádřil.
Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 944, 267 122 534
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist