https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/recept-na-rekordni-sucho-je-znamy-je-treba-podporit-ekologicke-zemedelstvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Recept na rekordní sucho je známý, je třeba podpořit ekologické zemědělství

30. dubna 2020 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Komentář Anny Kárníkové, ředitelky Hnutí DUHA, reagující na včerejší tiskovou konferenci ministra životního prostředí Richarda Brabce o rekordním suchu v České republice.

"Ministr životního prostředí Richard Brabec na včerejší tiskové konferenci řekl, že Česko čelí největšímu suchu za posledních 500 let. Podrobná analýza katastrofální situace byla však v příkrém kontrastu k navrhovaným opatřením. Je totiž zřejmé, že vláda žádný dostatečně účinný plán pro boj se suchem nemá. Miliardy chce nalít do dílčích opatření, jako je zachytávání dešťovky či zelené střechy či do problematických projektů jako jsou nové přehrady. Do klíčového opatření pro boj se suchem se jí ale nechce. Tím je přesměrování zemědělských dotací směrem k těm, kteří jsou schopni zabránit erozi a půdu udržet biologicky aktivní. Jedině taková půda je schopná tlumit riziko povodní i nadměrného sucha. Výzkumný ústav meliorací a ochrany půd spočítal, že dobře obhospodařovaná půda by mohla zadržet až o 40 % vody více než nyní (tedy až 8,4 miliardy m3 vody), tedy objem nesrovnatelný s jakýmikoliv technickými řešeními jako jsou například přehrady. Je otázka, zda právě tato vláda má zájem podporovat ekologičtěji hospodařící zemědělce, kteří jsou schopní zadržovat v krajině vodu nebo chce i nadále podporovat industriální velkozemědělský model, který půdu ochránit neumí."

Pro další informace nebo komentář prosím kontaktujte:
Anna Kárníková, ředitelka Hnutí DUHA, 773 768 769, anna.karnikova@hnutiduha.cz

Aleš Miklík, tel: 604 131 131
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

4.5.2020 12:16
JJK, ekologickému zemědělci naprší, až se bude brodit ve vodě a vedle klasický zemědělec bude mít na poli poušť. Asi tak si to představují zelení.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist