Dalibor Dostál "> Ředitelé českých zoologických zahrad navštívili milovickou rezervaci velkých kopytníků - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/reditele-ceskych-zoologickych-zahrad-navstivili-milovickou-rezervaci-velkych-kopytniku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká krajina: Ředitelé českých zoologických zahrad navštívili milovickou rezervaci velkých kopytníků

3. dubna 2022 | Česká krajina
Autor: Dalibor Dostál, tel: +420606635303
Ředitelé několika zoologických zahrad z České republiky s rodinami, a také někteří bývalí ředitelé zoo z Česka a ze Slovenska, navštívili včera v podvečer rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.

Prohlédli si tam stáda divokých koní, zubrů a zpětně šlechtěných praturů. Návštěvu zorganizoval Park Mirakulum, kde návštěva začala. Navázala prohlídka milovického Tankodromu a rezervace velkých kopytníků. Dnes ředitelé pokračovali prohlídkou Zoo Chleby.

„Návštěvy zoologických zahrad od dětství formovaly můj vztah ke zvířatům. Především safari založené Josefem Vágnerem ve Dvoře Králové a jeho odchyty velkých kopytníků v Africe pro mě byly vždy inspirací, podobně jako záchrana koní Převalského v Pražské zoo nebo později vypouštění zubrů ze Zooparku Chomutov do volné přírody na Slovensku,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Organizace v současnosti spolupracuje s několika zoologickými zahradami, především na koordinaci celoevropského záchranného programu chovu zubra evropského. Společnost Česká krajina ve spolupráci s Biologický centrem Akademie věd České republiky zaštituje regionální kancelář světové organizace na ochranu zubra evropského, European Bison Conservation Centre. Provádí v Česku sčítání zubrů, včetně chovu v tuzemských zoo, pro plemennou knihu tohoto druhu vedenou v Bělověži.

„Na jednání s řediteli zoo jsme hovořili nejen o možnostech většího zapojení České republiky do ochrany zubrů, ale také o možnostech spolupráce při vypuštění ohrožených druhů chovaných v zoologických do milovické rezervace,“ doplnil Dalibor Dostál.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist