Lucie Ješátková "> Redukce plastů a ekologické zemědělství: Zákony MŽP a MZe jdou do třetího čtení - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/redukce-plastu-a-ekologicke-zemedelstvi-zakony-mzp-a-mze-jdou-do-tretiho-cteni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Redukce plastů a ekologické zemědělství: Zákony MŽP a MZe jdou do třetího čtení

8. července 2022 | KDU-ČSL
Autor: Lucie Ješátková, tel: 730 575 148
Poslanecká sněmovna na aktuálním jednání ve třetím čtení projedná sedm návrhů zákonů lidoveckých resortů, konkrétně dva od ministerstva životního prostředí (MŽP) a pět od ministerstva zemědělství (MZe). Hlavním cílem legislativy MŽP je transpozice unijních směrnic ohledně redukce plastového odpadu. Zákony z pera MZe se týkají například ekologického zemědělství, veterinární péče a ochrany chmele.

„Dnes by měla Sněmovna projednat zákon ve třetím čtení o jednorázových plastech. Tento bod měla projednat již minulá vláda, což se ale nestalo a já věřím, že ho nyní uvedeme v život. Pokud by se tak nestalo, čekaly by nás sankce ze strany Evropské unie. Cílem tohoto zákona je snížit počet plastů, které vznikají pro jednorázové použití. Množství tohoto odpadu velmi narůstá a ministerstvo odhaduje, že díky zákonu snížíme kvantum plastů o desítky tisíc tun ročně. Počítáme s tím, že by zákon mohl vejít v platnost již od ledna příštího roku,” uvedla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

„Cílem novely zákona o ochraně chmele je modernizovat evidenci chmelnic a vést v ní podrobnější údaje včetně skladby chmelových odrůd, a to právě kvůli zachování odrůdové pravosti a kvality chmele. Jen tak dokážeme výjimečnou kvalitu českého chmele garantovat i do budoucna,” uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), který chce v následujících letech výrazně podporovat také ekologické zemědělství. „Výrazná část prostředků v nové Společné zemědělské politice bude směřovat do hospodaření, které je šetrnější ke krajině. Je třeba, aby i legislativa byla nastavena dobře, proto je nutné novelizovat zákon o ekologickém zemědělství. Zemědělcům usnadníme práci například zavedením elektronické databáze ekologicky chovaných zvířat nebo prodloužením platnosti certifikace bioproduktů ze současných 15 měsíců na dva roky,” dodal k návrhu zákona o ekologickém zemědělství Nekula.
Lucie Ješátková, tel: 730 575 148
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist