Tiskové oddělení MŽP "> Registrujte domácí mazlíčky, pokud jde o invazní druh. MŽP má k tomu jednoduchý online formulář - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/registrujte-domaci-mazlicky-pokud-jde-o-invazni-druh.mzp-ma-k-tomu-jednoduchy-online-formular
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Registrujte domácí mazlíčky, pokud jde o invazní druh. MŽP má k tomu jednoduchý online formulář

25. dubna 2022 | MŽP ČR
Autor: Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 835, 267 122 534
Od začátku letošního roku platí nová pravidla pro invazní nepůvodní druhy z unijního seznamu. Invazní nepůvodní druhy je zakázáno vypouštět nebo vysazovat do krajiny, dovážet nebo převážet na území EU, uvádět je na trh, ale také je držet, chovat nebo pěstovat. Pokud ale doma chované jedince (v zájmovém chovu) do konce roku zaregistrujete, smíte si je nechat ve své péči do konce jejich života. Povinností majitele (fyzické nebo právnické osoby) v takovém případě je zabezpečit je proti úniku a zamezit jejich rozmnožování. K povinné registraci spouští AOPK ČR ve spolupráci s MŽP nový elektronickýregistrační formulář.

„Klíčové je, aby majitelé živočichy z unijního seznamu nerozmnožovali, aktivně bránili jejich únikům a v žádném případě je nevypouštěli do přírody. Z uniklých jedinců invazních druhů mohou být poměrně rychle životaschopné populace, které ohrožují naše původní druhy a společenstva. Například u raka mramorovaného stačí jediná samice k tomu, aby vznikla rozsáhlá populace raků, a ta přenosem račího moru decimovala naše raky říční a kamenáče,“vysvětluje ředitel odboru druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků MŽP Jan Šíma.

V jednoduchém registračním formuláři vyplní majitelé kontaktní údaje, informace o invazním nepůvodním druhu na unijním seznamu jako počet jedinců, stáří, přijatá opatření proti úniku a potvrdí potřebná prohlášení o splnění podmínek péče o jedince. Vyplněné informace se propíší do osvědčení s unikátním evidenčním číslem, které majitel následně obdrží od AOPK ČR. Registrace, resp. toto osvědčení bude dokladem o tom, že jde o jedince držené v souladu s evropským nařízením o invazních druzích „na dožití“, a neuplatní se u nich příslušné zákazy.

V případě úmrtí jedinců, změny adresy nebo dalších změn je třeba tyto aktualizované údaje zaslat na AOPK ČR spolu s evidenčním číslem, přiděleným při prvotní registraci. Databáze živočichů v registru je neveřejná.

Lidé mají povinnost registrovat jedince invazních nepůvodních druhů z unijního seznamu, které mají ve svém držení pro nekomerční účely, nejpozději do konce roku 2022. Se začátkem roku 2023 se pro druhy na současném unijním seznamu zápis do registru uzavře a další držení či chov nezaregistrovaných jedinců bude již představovat porušení zákazů stanových evropským nařízením.

V případě, že uvedené jedince invazních nepůvodních druhů nebudou majitelé schopni nebo chtít nadále držet, mohou je odevzdávat do k tomu určených zařízení. Jejich přehled zveřejníme v průběhu roku 2022 na webových stránkách MŽP.

Případné dotazy k registraci je možné zasílat na email: invaznidruhy@nature.cz.
Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 835, 267 122 534

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist