https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/rekordni-mnozstvi-drobnokvetu-pobrezniho-na-labskem-naplavu-u-dolniho-zlebu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP České Švýcarsko: Rekordní množství drobnokvětu pobřežního na labském náplavu u Dolního Žlebu

Botanici letos zaznamenali rekordní množství drobnokvětu pobřežního v Evropsky významné lokalitě Labské údolí. Na štěrkopískovém náplavu na pravém labském břehu pod přívozem v Dolním Žlebu napočítali více než 13 500 jedinců této rostliny. V České republice je drobnokvět pobřežní kriticky ohroženým druhem. Počet lokalit s výskytem tohoto druhu v minulosti výrazně poklesl zejména v důsledku regulačních úprav řek.

„Drobnokvět je závislý především na přirozených změnách proudění vody v řece. Voda musí promývat štěrkopískové náplavy tak, aby se v nich neusazovaly bahnité sedimenty. Český dolní tok Labe je v podstatě posledním místem v Česku, kde se drobnokvět vyskytuje,“ říká Petr Bauer, ředitel odboru ochrany přírody Správy Národního parku České Švýcarsko.

Početnost drobnokvětu pobřežního zjišťovali botanici za pomoci studentů České zemědělské univerzity v Praze koncem srpna tohoto roku, a to v rámci průběžného sledování stavu Evropsky významné lokality Labské údolí, kde jsou štěrkopískové náplavy jedním z hlavních předmětů ochrany přírody. Drobnokvět pobřežní přitom je významným druhem, který indikuje úroveň péče o toto celoevropsky chráněné území. Velikost populace drobnokvětu narůstá od roku 2018, což je pravděpodobně způsobeno delšími periodami s nízkými stavy vody v řece Labi, přičemž rostlina má výrazně větší prostor pro růst a rozmnožování než v předešlých letech.

K ochraně Labského údolí v rámci celoevropské soustavy Natura 2000 došlo na návrh České republiky v roce 2005. Chráněný je zde životní prostor řady druhů živočichů a rostlin, které jsou vázány na labský kaňon, který je nejmohutnějším pískovcovým kaňonem Evropy.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist